Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 18°C 11°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Polacy zdobyli jedyny czynny wulkan Antarktydy

  21-02-2015 17:00 Załoga SELMA EXPEDITIONS zdobyła Erebus
  Polacy zdobyli jedyny czynny wulkan Antarktydy

  Wulkan Erberus, jedyny czynny wulkan na Antarktydzie

  "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" | Wikipedia

  Kapitan Piotr Kuźniar oraz pięciu członków załogi jachtu SELMA EXPEDITIONS, która tydzień temu pobiła rekord świata w żegludze na południe, zdobyło wierzchołek wulkanu Erebus (3794 m) na Wyspie Rossa na Antarktydzie. - Jesteśmy z nich dumni - podkreślają pozostali członkowie załogi.

  - Szczyt wulkanu osiągnięty. Weszliśmy na 3794 m n.p.m. Wszystko ok Wszyscy cali i zdrowi. Po krótkim odpoczynku schodzimy. Powrót zajmie nam dobę - przekazał za pośrednictwem radiostacji kapitan jachtu.

  Wraz z nim na Erebus weszli Piotr Lubaczewski, Krzysztof Jasica, Michał Gawron, Krzysztof Pełka i Artur Skrzyszowski. Erebus to jedyny na Antarktydzie czynny wulkan. Ostatnio do erupcji doszło w 2012 roku. W kraterze znajduje się stałe jezioro lawowe, jedno z czterech istniejących na Ziemi.

  Pół na pół

  Podczas, gdy zespół zdobywał szczyt wulkanu, pozostała na jachcie druga część załogi pod dowództwem zastępcy kapitana Tomasza Łopaty walczyła z lodem napierającym do Zatoki Back Door Bay.  podniosła kotwicę i na silniku omija wpływające wielkie kry.

  - Jest coraz zimniej. Bardzo się cieszymy, że koledzy już wracają. Jesteśmy z nich dumni i czekamy. Pora opuścić Morze Rossa, antarktyczna zima szybko nadchodzi - przekazał z pokładu Łopata.

  Kolejny etap

  Dotarcie na Wyspę Rossa i na szczyt wulkanu Erebus jest kolejną częścią ekspedycji "Selma-

  Antarktyda-Wytrwałość", podjętej dla upamiętnienia 100-lecia śmierci wybitnego podróżnika i odkrywcy polarnego sir Ernsta Shackletona. Irlandczyk na tej wyspie założył w latach 1908-1909 swoją bazę służącą wyprawom w kierunku bieguna.

  Bardzo się cieszymy, że koledzy już wracają. Jesteśmy z nich dumni i czekamy. Chyba już czas opuścić Morze Rossa; antarktyczna zima nadchodzi... - przekazano z pokładu.

  Zdobyta zatoka

  12 lutego jedenastoosobowa załoga jachtu SELMA EXPEDITIONS dotarła na żaglach do południowej ściany lodowej Zatoki Wielorybów antarktycznego Morza Rossa, osiągając pozycję 78º43'926 S i ustanawiając rekord świata żeglugi na południe.

  Wyspa Rossa została uformowana przez trzy wulkany, z których dwa nazwano na pamiątkę dwóch statków odkrywcy (1841), szkockiego badacza sir Jamesa Clarka Rossa - Terror (góra o wysokości 3230 m) oraz Erebus (3794 m).

  "Naukowe sąsiedztwo"

  W odległości 35 km od wulkanu znajduje się polarna stacja naukowa MacMurdo zarządzana przez USA. Administracyjnie Wyspa Rossa należy do tak zwanej Dependencji Rossa - terytorium zależnego Nowej Zelandii na Antarktydzie i wyspach do niej przyległych.

  Nazwa terytorium pochodzi od sir Jamesa Clarka Rossa, który odkrył w XIX wieku Morze Rossa. Dependencja obejmuje sektor Antarktydy; w jej skład wchodzi m.in. część Ziemi Wiktorii, większość lodowca szelfowego Rossa, Wyspa Rossa, Wyspy Balleny’ego, Wyspa Scotta i Wyspa Roosevelta.

 • niesamowita ekipa
  swietnie sa przygotowani do takiej wyprawy! kibicuje z calego serca. i zbieram kase na rejs z nimi na Grenlandie... :)
  ~tytus /2015-02-23 11:42
 • lód
  Nie zdążą uciec.
  ~metek /2015-02-22 17:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....