Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 18°C 11°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Gacek, nocek i mroczek hibernują na Podlasiu

  21-02-2015 12:21 Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego doliczono się 151 nietoperzy

  Film: materiał archiwalny z 2013 roku

  Fot: Wikipedia/CC-BY- me, Film: TVN Meteo

  151 nietoperzy rzadkich gatunków hibernuje w tym roku na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie) - wynika z danych parku. W tym roku liczeniu nietoperzy sprzyjały warunki pogodowe.

  Nietoperze zimują w większości w specjalnie przygotowanych dla nich nieużywanych już piwnicach ziemnych, tzw. sklepikach. W tym roku kontrola objęła 16 takich piwniczek.

  Pogoda sprzyjała liczeniu

  Dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska powiedziała, że w tym roku warunki pogodowe do liczenia nietoperzy były bardzo dobre, łatwo było też dostać się do piwniczek. W ubiegłym roku łagodna zima sprawiła, że w dużej mierze nietoperze nie hibernowały i był problem z ich policzeniem.

  Gacek, nocek, mroczek...

  W tym roku w parku hibernuje pięć gatunków nietoperzy: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek oraz nowy gatunek nocek Natterera. Świerubska dodała, że być może ten rodzaj pojawiał się też wcześniej, ale ze względu na duże podobieństwo do nocka rudego, zaliczono go właśnie do tego gatunku. Z wyliczeń parku wynika, że najwięcej jest osobników nocka rudego - 71.

  Liczenie nietoperzy odbywa się w parku od ponad 10 lat. Park wyremontował i przystosował

  piwniczki do potrzeb ssaków, które w nich hibernują. Ważne jest to, by drzwi piwniczek były dobrze zamknięte i nie było przeciągów.

  Chętniej zimują

  Okazało się, że w pierwszych latach od wyremontowania piwniczek, liczba nietoperzy zimujących w parku wzrosła. Zdaniem Świeburskiej będzie się ona utrzymywała na obecnym poziomie 150-160 osobników.

  Dyrektorka mówiła, że latem można spotkać w parku aż dziewięć gatunków tych ssaków. To m.in.: nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje kolonia ok. 500 osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

  W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....