Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 9°C 1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Samolot zniknął z radarów. Przyczyną była pogoda? Ekspert: konstrukcja mogła nie wytrzymać

  28-12-2014 11:43 Samolot malezyjskich linii lotniczych stracił kontakt z wieżą kontroli lotów dziś w nocy
  Samolot zniknął z radarów. Przyczyną była pogoda? Ekspert: konstrukcja mogła nie wytrzymać

  Zaginął samolot malezyjskich linii lotniczych AirAsia

  Fot. PAP/EPA/Twitter/Tomasz Wasilewski / Film: TVN24 Biznes i Świat

  Samolot malezyjskich linii lotniczych AirAsia w nocy z soboty na niedzielę (naszego czasu) zniknął z radarów. Na pokładzie Airbusa 320-200 znajduje się ponad 160 osób. Według eksperta lotnictwa Grzegorza Brychczyńskiego przyczyną utraty kontaktu z wieżą kontroli lotów mogła być pogoda, ponieważ nad Indonezją i Morzem Jawajskim "przechodziły silne fronty burzowe, a to znacząco wpływa na warunki wykonywania lotów".

  Samolot AirAsia, lecący z Surabai (Indonezja) do Singapuru, kilka minut po północy (naszego czasu) utracił kontakt z wieżą kontroli lotów. Chwilę przed tym wydarzeniem pilot Airbusa 320-300 poprosił o zgodę na lot na większej wysokości - 38 tys. stóp. Przyczyną tej decyzji była pogoda.

  Zaginiony samolot ofiarą pogody?

  Grzegorz Brychczyński, przyznał w rozmowie z reporterem TVN24, że w momencie, gdy kontakt samolotu z wieżą kontroli lotów został utracony, w rejonie Indonezji pojawiły się gwałtowne burze.

  - Tam przechodził silny front burzowy, to znaczy kilka frontów burzowych, a przy frontach burzowych podstawa chmur może sięgać od kilkuset metrów do kilku tysięcy metrów, a więc w przekroju pionowym na trasie przelotu samolotów - podkreślił Brychczyński.

  Dodał przy tym, że taka pogoda "znacząco wpływa na warunki wykonywania lotów", ponieważ - jak tłumaczył - w chmurach burzowych występują bardzo silne prądy pionowe. Zdaniem eksperta, prądy te potrafią "rzucić samolotem o dwa poziomy", czyli o około 600 metrów. Niestety takie zmiany wysokości nie wpływają korzystnie na konstrukcję samolotu.

   

  "Wtedy dochodzi do katastrofy"

  - Konstrukcja może nie wytrzymać. Skrzydła mogą ulec destrukcji i wtedy dochodzi do katastrofy. Jak skrzydła ulegają destrukcji, to cała instalacja hydrauliczno-elektryczna też może ulec awarii, a więc wszystkie urządzenia nadawcze, odbiorcze mogą przestać działać. Będzie działać tylko czarna skrzynka niestety - poinformował Brychczyński.

  Jego zdaniem doświadczenie pilota, latającego w tym rejonie Azji, nie musi świadczyć o tym, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. - W walce z żywiołem nikt z nas nie jest dość doświadczony, dość mądry i dość przewidujący - podkreślił.

  Pilot Airbusa 320-300 rzeczywiście zauważył to, co dzieje się w pogodzie i zdał sobie sprawę z tego, że sytuacja może być niebezpieczna. Poprosił więc o zmianę warunków lotu, ale prawdopodobnie nie udało mu się tego wykonać, bo warunki pogodowe bardzo szybko się zmieniły.

  Status: zaginiony

  Ekspert przypomniał również, że samolot aktualnie posiada status zaginionego. - Mamy w tej chwili status zaginiony, bo tak się w standardach międzynarodowych określa tego typu sytuację dopóty, dopóki nie znajdziemy szczątków samolotu czy po prostu samolotu, który wodował na oceanie - podsumował.

 • A może zielone ludziki zrobiły sabotaż....
  A może pro rosyjscy separatyści zrobili zamach by odwrócić uwagę od zestrzelenia samolotu tych samych ponoć linii nad Ukrainą - że niby samoloty tego przewoźnika wszędzie same spadają, że są w złym stanie....
  garou /2014-12-29 07:05
 • Urwały się skrzydła?
  To raczej najmniej prawdopodobne wydarzenie. Nie słyszałem o takim wydarzeniu w czasie turbulencji, przynajmniej w nowoczesnych samolotach. Natomiast jeśli linie lotnicze oszczędzają na konserwacji to silne wstrząsy mogą aktywować zaniedbane defekty.
  ~adam /2014-12-28 20:11
 • UFO?
  Jakaś plaga zaginięć w tym rejonie!
  ~ala /2014-12-28 16:01
 • Changi
  Mieszkałam jakiś czas w Singapurze i kilka razy leciałam tymi liniami na Bali. Są bardzo popularni a bilety tańsze od innych przewoźników na tych trasach. Ich samoloty z samego lotniska Changi odlatują co kilkanaście minut. Taki tropikalny klimat, że jest zawsze mgła i burzowe chumury. Oby się jednak znaleźli.
  ~Orchard /2014-12-28 15:45
 • Do ~ollll
  Mhm, bardzo dziwne, zwłaszcza że ten z marca to był Boeing 777.
  ~Amnesia /2014-12-28 15:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...