Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 9°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • W święta USA świecą aż 1,5 raza mocniej

  17-12-2014 19:41 Naukowcy z NOAA i NASA oszacowali wzrost oświetlenia w okresie świątecznym

  Świąteczne iluminacje widziane z kosmosu

  Shutterstock, NASA

  W okresie świątecznym USA świecą 1,5 raza mocniej. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i meteorolodzy z NOAA oszacowali, że natężenie światła w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku jest większe nawet o 50 proc. w porównaniu do innych okresów.

  Naukowcy z NASA i NOAA postanowili przeanalizować emisję światła z naszej planety. Okazało się, że wokół największych miast USA w okresie świątecznym Ziemia emituje o nawet 50 proc. więcej światła. Wszystko za sprawą dekoracji, które zdobią domy, ulice miast czy galerie handlowe.

  Ważny element tradycji

  Jeden z naukowców NASA Miguel Roman wyjaśnia, że okres intensywnego oświetlenia w USA rozpoczyna się w tzw. Czarny Piątek, dzień po Święcie Dziękczynienia. Światła powoli zanikają po przywitaniu Nowego Roku. Wzrost natężenia widać głównie na przedmieściach i obrzeżach dużych miast. Oszacowano, że jest ono tam większe nawet o 30-50 proc. W centrum miast różnica wynosi 20-30 proc.

  - Pomimo dużego zróżnicowania etnicznego i religijnego okazuje się, że w USA odnotowuje się największy wzrost oświetlenia. Dekoracje świetlne to ważny element krajowej tradycji - wyjaśnia Miguel Roman.

  Ponieważ śnieg odbija światło, naukowcy mogli przeanalizować obszary wolne od warstwy białego puchu. Zbadali również oświetlenie 30 głównych miast w Portoryko znanych z intensywnego nocnego życia i najdłuższego okresu świątecznego w USA.

  W ramadanie też świeci

  Badacze zaobserwowali również zwiększoną iluminację w okresie ramadanu (dziewiątego miesiąca kalendarza muzułmańskiego). W krajach arabskich w tym czasie również widać znacznie większe oświetlenie.

  Gadżet VIIRS

  Dane otrzymano z gadżetu zwanego Visible Infrared Imager Radiometer Suite (VIIRS), który jest owocem współpracy NASA i NOAA. Jeden z najistotniejszych sensorów satelity należącej do NASA i NOAA ma za zadanie tworzyć radiometryczne obrazy oceanów i atmosfery. Narzędzie VIIRS może obserwować ciemną stronę naszej planety i wykrywać blask świateł w miastach na całym świecie.

  Badania pokazujące intensywność świateł podczas świąt zostały zaprezentowane jesienią podczas Zgromadzenia Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...