Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 23°C 12°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Czeka nas mała epoka lodowcowa?

  08-12-2014 17:24 Mniej plam słonecznych na dziennej gwieździe może spowodować spadek temperatury

  Minimum i maksimum aktywności słonecznej

  NASA

  Naukowcy obserwują zmniejszenie ilości plam słonecznych na Słońcu. Poprzednia taka sytuacja skutkowała ochłodzeniem klimatu. Według badaczy spadek aktywności słonecznej będzie miał wpływ na temperaturę na naszej planecie.

  Nasze życie dostosowane jest do ruchu obrotowego Ziemi. Zachody i wschody słońca regulują ludzki zegar biologiczny. Słońce stało się wyznacznikiem czasu. Dla wielu z nas, dzienna gwiazda jest czymś stałym. W rzeczywistości na powierzchni Słońca dochodzi do burzliwych procesów.

  Cykl aktywności słonecznej

  Najłatwiej z ziemi zaobserwować plamy słoneczne. Są to pierwsze dowody na to, że Słońce nie zawsze jest takie samo. Od 1600 roku prowadzone są dokładne obserwacje plam słonecznych.

  Cykl słoneczny trwa średnio jedenaście lat, zdarza się jednak że okres ten jest dłuższy albo krótszy.

  Aktywność Słońca nie zawsze odpowiada typowemu, jedenastoletniemu cyklowi słonecznemu. W latach 1645-1715 odnotowano mało plam na słońcu, a naukowcy nazwali ten okres minimum Maundera. Następnie w latach 1790-1830 zaobserwowano mniejsze wahania, a aktywności plam słonecznych były mniej intensywne. Okres ten w środowisku naukowym znany jest jako minimum Daltona. Te obserwacje jednoznacznie wskazują, że aktywność plam na Słońcu może być bardzo zróżnicowana.

  Mała epoka lodowcowa

  Środowisko naukowe było zdziwione brakiem aktywności plam słonecznych w okresie, kiedy powinno się coś dziać na Słońcu.

  Naukowcy stwierdzili, że obecna aktywność słońca zaczyna się upodabniać do wahań we wczesnych etapach minimum Daltona. Podczas tego etapu, wahania w cyklu stawały się coraz mniejsze, co oznaczało, że aktywność Słońca zmniejszyła się o połowę.

  Taka aktywność plam może świadczyć o globalnym ochłodzeniu, gdyż zmniejszenie aktywności na powierzchni Słońca ma wpływ na temperaturę na Ziemi.

  Podczas minimum Maundera w Europie trwała tak zwana mała epoka lodowcowa, podczas której panowały mroźne zimy. Natomiast w czasie minimum Daltona średnia temperatura była o stopień niższa, oraz panował rok bez lata.

  Nadejdą mroźne zimy

  Jeśli przed nami będzie minimum Daltona, to możemy spodziewać się chłodniejszych zim. Naukowcy uważają jednak, że to nie oznacza końca globalnego ocieplenia. Spadek aktywności plam na słońcu może napędzić rosnące temperatury, co oznacza, że po kilku latach od minimum znajdziemy się w punkcie wyjścia.

 • @ do bezkrytycznych
  Poszukaj lepiej - przed nadchodzacymi epokami lodowcowymi (tak mala jak i duza) ostrzega wielu calkiem powaznych naukowcow.
  ~Cliq /2015-07-15 18:09
 • ue
  I cały misterny plan UE szlag trafił :)
  ~muniek /2014-12-09 18:39
 • Wiedziałem...
  EkoTerorryści chcą mnie zjeść jak mówię , że nadejdzie mała epoka lodowcowa a "globalne ocieplenie" spowodowane działalnością człowieka NIE ISTNIEJE. Normalny cykl - przed każdą "małą epoką lodowcową" temperatura na Ziemii wzrasta. Czeka nas teraz 50-80 lat chłodu.
  ~ALi /2014-12-09 11:05
 • naukowcy...
  Już najbardziej warto się przejmować ich opiniami, nie tak dawno zastrzegali się ze niemożliwe jest żeby istniały inne palnety niż słoneczne, a teraz co chwila nowe są odkrywane, nawet bliźniaczki ziemi. Gadają ze nie ma życia w kosmosie, a tylko kwestia zdobycia metody i co miesiąc nowe ożywione planety będą znajdowane:)
  ~TakiJa /2014-12-09 09:47
 • ciepło, zimno
  I nadal bede miec problem w co sie ubrać.......? bo nie wiadomo czy bedzie zimno , czy ciepło........?
  krygulec /2014-12-09 09:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....