Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 23°C 12°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Z odwilżą czy z mrozem? Synoptyk TVN Meteo o prognozie na święta

  07-12-2014 10:26 Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Według obecnych prognoz szanse na białe święta istnieją

  Fot. Shutterstock / Film: TVN24

  Zauważyłam dziś, że na portalu TVN Meteo pojawiły się pierwsze prognozy, wypowiedzi i komentarze dotyczące pogody na święta Bożego Narodzenia. Jak co roku, to jeden z najważniejszych tematów dotyczących świąt. Bo co roku czekamy na magię tych dni, wiążącą się z jakąś pierwotną, pogańską radością.

  Cieszymy się Rodziną własną i tą Świętą, prezentami, przesileniem zimowym i odradzaniem się dnia czyli "narodzinami światła". I większość z nas marzy o zimowej scenerii, o białym czystym śniegu, rozmywającym krajobraz, czyniącym czas świąt nieco nierealnym, magicznym.

  "Bożonarodzeniowa odwilż"

  Ale w naszych realiach klimatycznych, w czasie gdy od ponad dwudziestu lat odnotowujemy kolejne rekordy wysokiej temperatury, istnieje większe prawdopodobieństwo ciepłych niż białych świąt. Dowiódł tego klimatolog Alojzy Woś, pokazując w swych analizach, że w większości przypadków w Boże Narodzenie w Polsce jest ciepło. Profesor Woś ukuł nawet chwytliwy termin "odwilż bożonarodzeniowa". To w Polsce naszych prababć i babć, w Polsce dawnej, o chłodniejszym klimacie i z granicami przesuniętymi na wschód, święta i zimy w ogóle były bielsze, mroźniejsze i bardzo tradycyjne.

  Krajobraz mógłby się nieco zabielić

  W tym roku według prognoz długoterminowych Amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) grudzień w Polsce ma być ciepły, z temperaturą średnią mocno powyżej normy, z kilkoma tylko zimowymi epizodami. Ale zajrzałam dziś do wiodącego modelu średnioterminowego (na dwa tygodnie), na którym pracuje większość meteorologów na świecie, czyli do amerykańskiego modelu GFS z godz. 00 UTC dnia 7 grudnia, by zobaczyć jak w trzeciej dekadzie grudnia będzie się zachowywać pole baryczne.

  Dziś w modelu widać potężny, rozległy niż z centrum nad Skandynawią. Jeszcze 22 grudnia płynąć ma do Polski z zachodu umiarkowanie ciepłe powietrze z opadami deszczu. Natomiast w okolicach 24 grudnia miałby wkroczyć do kraju front chłodny z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Na same Święta więc krajobraz mógłby się nieco zabielić, a za frontem spłynąłby chłód z północy, wystąpiłby silniejszy wiatr, a na Bałtyku sztorm. Może pogoda marzeń by to nie była, ale zawsze lepsza od "rodem wziętej" z listopadowej mżawki i mgły.

  Zbyt wcześnie na prognozę

  Miałabym więc ochotę krzyknąć "odwilży bożonarodzeniowej nie będzie!". Ale już raz, dawno temu, tak zrobiłam. A centrum śnieżnego niżu, który miał do Polski przynieść biały puch i chłód, tuż przed świętami przesunęło się o jakieś 150 km na północ od prognozowanej trasy, co w skali modelu globalnego jest niewielkim wahnięciem, ale w skali naszego małego kraju okazało się tragiczne w skutkach. Napłynęło więc ciepłe powietrze i było tak koszmarnie szaro i odwilżowo, że nie mogłam się ze szczęścia pozbierać.

  Do Bożego Narodzenia jest jeszcze 18 dni i prognoza pogody może się wiele razy zmienić. Proszę pamiętać, że mimo iż zmienność prognoz średnioterminowych jest duża, a dla wielu nawet denerwująca, to warto je prezentować, bo pokazują w danej chwili wariant najbardziej prawdopodobny.

 • Ważne żeby nie padało
  Bo wtedy można się na spacer wybrać po dokończeniu z rana wigilijnego obżarstwa :). No i z jakieś +8 stopni za dnia. Wiwat zielone święta!
  ~macias_POZ /2014-12-09 22:12
 • autopromocja
  po święta to nie będzie śnieg od19 do 28 grudznia będzie silna porywach wiatrem wichura halny 90km , 110km a nawet 150km całe w polsce
  ~p298no /2014-12-09 15:46
 • zima
  przyjdzie zima... ale jak zwykle nie na te święta :/
  ~adelus /2014-12-08 18:38
 • Do Romana
  Romciu, jeszcze nie ma zimy ani mrozów a Ty już masz ich dość?
  ~Damian /2014-12-08 03:46
 • lol
  Mam nadziej że owa pohoda będzie równie mroźna jak na syberii ze śniegiem na czele
  ~frezer /2014-12-08 03:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....