Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 23°C 12°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Gady i nietoperze już śpią. Teraz pora na niedźwiedzie

  03-11-2014 14:21 Obudzą się dopiero wiosną
  Gady i nietoperze już śpią. Teraz pora na niedźwiedzie

  Niedźwiedzie jeszcze nie śpią

  sxc.hu

  - Bieszczadzkie gady i nietoperze po pierwszych przymrozkach zapadły już w zimowy sen. Miejsc zimowego odpoczynku szukają salamandry plamiste. Natomiast nadal aktywne są niedźwiedzie – poinformował rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  - W ciągu ostatnich dni szukające miejsc na zimowy sen salamandry plamiste można było jeszcze spotkać w lasach Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Ten największy polski płaz ogoniasty zimę spędzi w głębi ziemi - powiedział w poniedziałek Marszałek.

  W zimowy sen zapadły już gady, a wśród nich m.in. żmije zygzakowate i wąż Eskulapa. Gady, podobnie jak salamandry, najbliższych kilka miesięcy spędzą w hibernacji pod ziemią. Na powierzchnię wyjdą dopiero w kwietniu, gdy będzie ciepło.

  Nietoperze już hibernują

  Hibernację zimową w jaskiniach, szczelinach skalnych i dziuplach starych drzew rozpoczęły też nietoperze. Natomiast aktywne są niedźwiedzie, które nadal gromadzą zapasy energetyczne przed zimowym spoczynkiem.

  - W zimową hibernacje niedźwiedzie zapadają, gdy w górach spadnie co najmniej około jednego metra śniegu, a termometry przez kilka dni wskazują temperatury znacznie poniżej zera stopni Celsjusza – zauważył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

  W sen zimowy zapadną dopiero w grudniu

  W poprzednich latach misie były aktywne prawie do końca grudnia. Zimę spędzają w gawrach. Tam również niedźwiedzice, najczęściej w styczniu, wydadzą na świat potomstwo. Nowonarodzone niedźwiadki są mniejsze niż ludzkie noworodki. Ważą ok. dwóch kilogramów i aż do wiosny będą przebywać w gawrach i żywić się mlekiem matki.

  Na Podkarpaciu żyje najwięcej w Polsce niedźwiedzi brunatnych, około 150 osobników. Są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy na zimę. Ważą ok. 200 kg, żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

  Na początku października niedźwiedzie chodziły po zakopiańskich ulicach. Niedźwiedzicę z trzema małymi uchwyciła kamera monitoringu zamontowana w domu jednego z internautów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....