Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Emisja gazów cieplarnianych musi być ograniczona do minimum. "Nadal mamy czas, ale jest go coraz mniej"

  02-11-2014 13:50 To jedyny sposób ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu
  Emisja gazów cieplarnianych musi być ograniczona do minimum. "Nadal mamy czas, ale jest go coraz mniej"

  Do 2100 roku należy zmniejszych emisję gazów cieplarnianych niemal do zera

  Shutterstock

  Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w opublikowanym w niedzielę raporcie podkreśla konieczność całkowitej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2100. Dzięki temu rządy będą mogły powstrzymać negatywne konsekwencje zmian klimatycznych.

  Dokument, zbierający ustalenia z trzech poprzednich raportów, został przyjęty w sobotę po całonocnych rozmowach i zaprezentowany w niedzielę na konferencji w stolicy Danii, Kopenhadze. Podkreślono w nim, że zmiany klimatyczne są udowodnionym faktem, a winę za taki stan rzeczy ponosi człowiek.

  - Nadal mamy czas, ale jest go coraz mniej - ocenił w rozmowie z agencją Reutera szef IPCC Rajendra Pachauri.

  Jeden stopień Celsjusza robi różnicę

  W 2009 roku społeczność międzynarodowa uzgodniła konieczność utrzymania wzrostu średniej temperatury panującej na Ziemi poniżej dwóch stopni Celsjusza względem czasów przedprzemysłowych. Naukowcy oceniają, że od XIX wieku wzrosła ona o około 0,8 stopnia Celsjusza. Aby mieć na to duże szanse, należy zredukować "do prawie zerowego poziomu do 2100 roku" emisje gazów cieplarnianych - podkreślił Pachauri.

  - Jest wiele rozwiązań (problemu globalnego ocieplenia), które umożliwiają stały rozwój ekonomiczny i ludzki. Wszystko, czego potrzebujemy, to chęć zmian, która wierzymy, będzie się opierać na wiedzy i zrozumieniu zjawiska zmian klimatycznych - powiedział Pachauri na konferencji w Kopenhadze.

  Bez szkód dla gospodarki?

  W dokumencie podkreślono konieczność przeorientowania światowych systemów energetycznych na odnawialne źródła energii. Szczególnie ważne jest większe wykorzystanie wiatru i energii słonecznej. W raporcie zwrócono także uwagę na konieczność wykorzystywania specjalnych technologii w elektrowniach węglowych i atomowych, dzięki którym możliwe będzie przechwytywanie, a następnie magazynowanie dwutlenku węgla - tzw. sekwestracja dwutlenku węgla (CCS).

  Zdaniem IPCC wprowadzenie w życie zmian nie będzie szkodliwe dla światowej gospodarki. Redukcja gazów cieplarnianych zmniejszy światowy wzrost i konsumpcję towarów i usług o 0,06 proc. rocznie z przewidywanego poziomu wzrostu szacowanego na 1,6 - 3 proc. - prognozuje IPCC.

  "Namacalne" skutki zmian klimatu

  W raporcie napisano, że "pozyskiwanie energii z paliw kopalnych bez wykorzystania technologii CCS będzie praktycznie wycofane do 2100 roku". Jeżeli jednak się tak nie stanie, pod koniec XXI wieku wystąpi duże ryzyko poważnych i nieodwracalnych skutków klimatycznych. Zdaniem IPCC część z tych negatywnych zjawisk jest już odczuwalna i przejawia się m.in. wyższym poziomem mórz i oceanów, a także wzrostem ich średniej temperatury.

  - Nauka przemówiła. Ta wiadomość jest jednoznaczna. Przywódcy muszą działać. Czas nie jest po naszej stronie - ocenił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun podczas oficjalnej prezentacji raportu w Kopenhadze.

  Człowiek odpowiada za globalne ocieplenie

  Według IPCC naukowcy są obecnie na 95 proc. pewni, że nagromadzenie gazów powstałych na skutek spalania paliw i wylesiania jest główną przyczyną ocieplania klimatu, zjawiska obserwowanego od połowy XX wieku.

  IPCC zostało powołane w 1988 roku przez oenzetowską Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). IPCC zajmuje się oceną zjawiska globalnego ocieplenia i jego wpływu na życie na Ziemi. W skład organizacji wchodzi 195 państw.

 • No to wracamy na drzewa
  Ale urzędasom z Bruxeli to nie grozi. Oni mają takie wynagrodzenia, że jeszcze ich wnukowie będą poganiaczami nadrzewnych małp - nas, którzy im płacimy.
  ~Nick /2014-11-02 14:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...