Informacje
 • "Rozstrzygające dowody" IPCC: naukowcy niemal pewni wpływu człowieka na klimat

  01-11-2014 20:30 Naukowcy są na 95 proc. pewni, że gazy emitowane przez człowieka zmieniają klimat
  "Rozstrzygające dowody" IPCC: naukowcy niemal pewni wpływu człowieka na klimat

  Globalne ocieplenie skutkiem działalności człowieka?

  Shutterstock

  Eksperci Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zakończyli w sobotę prace nad raportem dotyczącym globalnego ocieplenia, w którym przedstawiono "rozstrzygające dowody", że działalność człowieka ma wpływ na system klimatyczny Ziemi.

  Dokument, który kompiluje ustalenia z trzech poprzednich raportów, został przyjęty po całonocnych rozmowach. Ma zostać zaprezentowany w Kopenhadze w niedzielę o godz. 11.

  Poza omówieniem wpływu człowieka na klimat, autorzy raportu mają zaprezentować zachodzące obecnie niekorzystne zmiany (np. topnienie lodu w Arktyce), które mogą stać się nieodwracalne, jeśli świat nie powstrzyma emisji gazów cieplarnianych - zapowiada agencja AP.

  95 procent pewności

  Według IPCC naukowcy są obecnie na 95 proc. pewni, że nagromadzenie gazów powstałych na skutek spalania paliw i wylesiania jest główną przyczyną ocieplania klimatu - zjawiska obserwowanego od połowy XX wieku.

  W dokumencie mają zostać zarysowane scenariusze ukazujące, w jaki sposób proces ocieplania może zostać powstrzymany, jeśli systemy energetyczne na świecie zostaną przeorientowane na odnawialne źródła energii (np. wiatr lub energia słoneczna). Mowa jest także o zastosowaniu technologii umożliwiających odzyskiwanie gazów cieplarnianych z atmosfery.

 • Zmiany klimatyczne
  Wycinanie lasów, to też fikcja? Wydobywanie kopalin, uwalnianie z nich CO2 to też fikcja? Nie trzeba szukać, aby się przekonać, jak człowiek zmienił świat. Klimat jest też zależny. Lepiej działać póki czas. Potem może być za późno.
  ~Maciek /2016-03-16 09:48
 • Ocieplenie Kliematu
  Globalne ocieplenie jest tylko i wyłącznie naturalną zmiana w atmosferze i człowiek tylko w kilku promilach jest w stanie przyczynić się do zmian. Wszelkie działania, prowadzące do wmówienia ludziom,że jest inaczej mają prowadzić do ogłupienia społeczeństwa , tak aby ono nie protestowało przed przeznaczaniem coraz większych sum pieniędzy na rzekomą walkę z tym procesem. Zwracajmy na to uwagę i nie dajmy się wpuszczać w maliny. Globalne ocieplenie to niesamowity biznes, w którym można w bardzo łatwy sposób wyrwać ogromne sumy pieniędzy przez korporacje i łapówki.
  ~Geograf /2014-11-03 13:20
 • Za "niemal pewność" płacimy takie pieniądze ???
  To jakaś kpina ! ,kto czerpie z tego zyski i dlaczego uczestniczy w tym procederze tylko Europa ???
  ~Ksmamona /2014-11-03 09:38
 • fikcja
  Poniekąd słusznie na prezentowanym zdjęciu pokazano chłodnie kominowe – para wodna jest głównym gazem cieplarnianym (choć niektórzy zdają się o tym nie wiedzieć). Natomiast realny wpływ człowieka na cykliczne zmiany klimatu jest fikcją. Jeśli jakaś zależność między tzw. globalnym ociepleniem a działalnością człowieka zachodzi, to jest ona raczej znikoma. W tego typu raportach wspomina się o różnych naukowcach i ekspertach. Chyba można już mówić o osobnej kategorii – naukowców od zmian klimatu. To podobna różnica jak pomiędzy ekspertami i ekspertami Macierewicza...
  ~sceptyk /2014-11-02 16:15
 • gowno prawda
  polityka...
  ~nick /2014-11-02 07:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...