Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Magdalena rozpuszcza swój brzeg. Dobytek 650 rodzin może znaleźć się pod wodą

  30-10-2014 10:31 Dramat na północy Kolumbii

  Setki rodzin zamieszkujące w pobliżu kolumbijskiej miejscowości Tacamocho są przerażone tym, co dzieje się z ich okolicą. Magdalena, główna rzeka przecinająca tereny Kolumbii, rwie brzeg na wysokości wioski. Ludzie boją się, że jeśli nic nie ulegnie zmianie, ich domy prędzej czy później osuną się do wody.

  Rzeka Magdalena na wysokości Tacamocho (departament Bolivar) zrywa brzegi swojego koryta. 650 rodzin, które mieszkają wzdłuż brzegu, jest przerażonych stopniem erozji wybrzeża.

  Groźne sąsiedztwo

  Nurt znajdującej się niegdyś 300 metrów od najbliższych zabudowań rzeki teraz jest niebezpiecznie blisko. Obserwujący to ludzie podkreślają, że erozja terenu postępuje w bardzo szybkim tempie.

  - Musieliśmy ewakuować już pięć czy sześć rodzin, których domy znalazły się w zagrażającym ich życiu pobliżu rzeki - powiedział Cleyder Manjarrs, dyrektor regionalnego sztabu kryzysowego.

  Rozpuszczający się brzeg

  Woda rozpuszcza ściany koryta, odrywając co rusz potężne bloki błota i żwiru. Obserwujący to mieszkańcy nie kryją przerażenia - fragmenty brzegu lądują w wodzie w sposób niemożliwy do przewidzenia i zupełnie niespodziewany.

  Ich strach jest potęgowany przez bezsilność - nie są w stanie sami ani zatrzymać, ani zminimalizować tego procesu. Bez finansowego wsparcia ze strony rządu (np. dotacji na cement, którym wzmocniono by ściany koryta) sytuacja będzie tylko coraz to gorsza.

 • ~miki 21 Powiedz to Kaczyńskiemu Czas na myślenie
  Jeśli nie zmniejszymy uzależnienia od wytwarzania energii z węgla to w niedalekiej przyszłości w wielu miastach Polski nie będzie czym oddychać tak jak teraz w Krakowie
  ~Jerzy /2014-10-30 12:05
 • Czas na myslenie
  Jeszcze więcej wycinania drzew w puszczy. Napewno będzie weselej. Głupich nie sieją sami się rodzą. Co gorsza, że wielu niby wykształconych nie rozumie podstawowych zależności. Na szczęście przyroda jest od nas silniejsza.
  ~miki21 /2014-10-30 11:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...