Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 12°C 3°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Doskonale zachowana "mamucia nastolatka" zwiedzi świat

  29-10-2014 19:39 Tysiące lat arktycznego mrozu zakonserwowały ją od trąby po ogon

  Zamknięta w szklanym pudle, w którym czujniki utrzymują temperaturę poniżej 0 st. C, "mamucia nastolatka" imieniem Yuka to najcenniejszy artefakt rosyjskich naukowców. Eksperci mający do czynienia z okazem sprzed wielu tysięcy lat są zachwyceni jej stanem. W arktycznym mrozie doskonale zachowała się od trąby, przez mózg, po ogon - na jej ciele widać nawet rany zadane jej przez niedźwiedzia.

  - Mamuty to wielkie, sięgające kilku metrów w kłębie zwierzęta o wadze średnio 5 ton i zazwyczaj nie udaje nam się odnaleźć ich w całości - wyjaśnia Jurij Burłakow, członek Rosyjskiej Akademii Nauk. Jak tłumaczy badacz, zwłoki zwykle są rozczłonkowane przez drapieżniki.

  - Tymczasem to dziecko (samica imieniem Yuka - przyp. red.) mimo, że jest dość drobna, to jest świetnie zachowana. Nienaruszone są jej najdelikatniejsze części, jak trąba czy ogon - podkreślił.

  Cenna "mrożonka"

  - Jest dla nas niezwykle cenna ze względów naukowych. To jedyny mamut w tym wieku, jakim dysponujemy. Jest jakby nastolatka, a my dotychczas znajdowaliśmy jedynie albo osobniki dorosłe, albo mające około roku - wyjaśnia Burlakov.

  Za świetny stan zwłok samicy mamuta włochatego odpowiada ujemna temperatura, w jakiej spoczywały przez 39 tys. lat.

  Od trąby i mózgu po ogon

  Yukę odkryto w 2010 roku na terenie zmarzliny po rosyjskiej stronie wybrzeża Arktyki. Na zwłokach "mamuciej nastolatki", której wiek szacuje się na około 9-10 lat, widać ślady niedźwiedzich pazurów. Stanem zakonserwowanych przez mróz zwłok jest zachwycony inny członek Rosyjskiej Akademii Nauk Stanisław Kołesow.

  - Nawet jej mózg jest w stanie nienaruszonym - zachwyca się .

  Naukowcy mają nadzieję, że z Yuki uda się pozyskać najwyższej jakości materiał genetyczny, dzięki któremu będzie można sklonować i odtworzyć gatunek.

  Podróż w szklanym pudle

  Znaleziona w zmarzlinie "mamucia nastolatka" jest przechowywana w szklanej komorze, w której utrzymuje się ujemną temperaturę. Zamknięta w szklanym pudle Yuka wkrótce opuści mury moskiewskiego muzeum, by zaprezentować się szerszemu gronu odbiorców. Na początku odwiedzi Japonię i Tajwan.

 • OPAMIĘTANIE.
  LUDZIE NIE ZDAJĄ SOBIE SPRAWY ŻE RZEKOME ŚWIĘTO POCHODZI OD DRUIDÓW KTÓRZY SKŁADALI OFIARY Z LUDZI,KAŻDY KTO MYŚLI ŻE TO ZABAWA JEST W POWAŻNYM BŁĘDZIE TEGO DNIA SATANIŚCI OBCHODZĄ CZARNE MSZE I ŁĄCZĄ SIŁY MYŚLI ZE ZŁEM PRZEZ ŚWIĘTOWANIE NIE ŚWIADOMYCH.
  ~OLO /2014-10-30 10:44
 • błędne przekierowanie z tvn24
  tutaj jest o halloween:
  http://kontakt24.tvn24.pl/jestem-katoliczka-i-zrobie-poncz-czarownic-komu-przeszkadza-halloween,93,gt
  ~jancio /2014-10-30 09:37
 • błędny link
  Chciałem poczytać o Halloween a ty o mamutach
  ~konster /2014-10-30 09:07
 • epoka lodowcowa
  odnaleźli ciało Eli - a co z Mańkiem i Sidem ?
  ~fantom /2014-10-29 21:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...