Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 9°C 1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Wyż Pitter "wysuwa macki daleko w głąb"

  28-10-2014 11:31 Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Często występujące gęste mgły to pokłosie wpływu wyżu Pitter, sięgającego w głąb Europy

  Fot. Kontakt 24 / Imer25 / Film: TVN Meteo

  - Przyszła jesień, a wraz z nią brzydkie, gęste, uciążliwe i trujące mgły - zauważa synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - Te przykre zjawiska to wina wyżu o imieniu „Pitter”, z centrum nad Rosją, który wysuwa macki daleko w głąb Europy. Zaciąga ze wschodu zimne masy powietrza, które sunąc ciężko i powoli na zachód, ustalają typ pogody na kilka dni - dodaje.

  Przyszła jesień, a wraz z nią brzydkie, gęste, uciążliwe i trujące mgły. Dziś się nimi nie zachwycamy, tylko przestrzegamy przed utrudnieniami w komunikacji lotniczej i lądowej. Podglądamy tablice odlotów i przylotów w spowitych mgłami miastach południa Polski, czyli Krakowa i Katowic.

  Poranne uziemienie

  Dziś rano (28 października) żaden samolot nie odleciał z lotniska Kraków Balice, a w Katowicach jakiś pilot, pewnie mistrz w swym fachu, zdecydował się wystartować we mgle z widzialnością notowaną na stacji meteo rzędu 200 m. Jednak położenie Katowic na wysoczyźnie stwarza większe możliwości niż położenie krakowskiego lotniska w zagłębieniu terenu, otoczonym wzgórzami. Tam pierwsze skrzypce grają nie tylko mgły, ale i niskie Stratusy.

  Przykre wpływy

  Te przykre zjawiska to wina wyżu o imieniu Pitter, z centrum nad Rosją, który wysuwa macki daleko w głąb Europy. Zaciąga ze wschodu zimne masy powietrza, które sunąc ciężko i powoli na zachód, ustalają typ pogody na kilka dni. W warstwie przyziemnej na południu naszego kraju, najbardziej doświadczonej wschodnim chłodem, tworzą się gęste i grube mgły już po zachodzie słońca, który teraz przypada na godzinę około 16:30.

  Najgorzej bywa w Krakowie, położonym w dolinie Wisły, gdzie tworzy się gruba mgła oraz nisko wisząca nad ziemią chmura Stratus, o podstawie 30-60 m nad ziemią. Niefortunne położenie lotniska w Balicach, słaba wymiana powietrza w jego rejonie, sprzyja tworzeniu się gęstej zawiesiny kropelek wody.

  "Ponury, ale i niezdrowy"

  Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu mgieł w całym Krakowie jest gęsta sieć rzek, zwiększająca wilgotność powietrza. W obecnej sytuacji, w mieście Kraka, wieczorem robi się szaro i ponuro. Stare krakowskie kamienice i mury Wawelu wyglądają nieco posępnie, a światła lamp w sklepach i kawiarniach jeszcze bardziej zachęcają do wejścia w ciepło i przytulność.

  Zamglony jesienny Kraków, szczególnie w listopadzie, jest nie tylko ponury, ale i niezdrowy. Stare miasto, ze swymi wąskimi ulicami, jest źle przewietrzone. Podobnie zresztą dzieje się w starym Wrocławiu, jak i mniejszych miasteczkach z długą, starą historią i przestarzałymi systemami ogrzewania.

  Łagodne traktowanie

  Jesienna, mglista pogoda łagodniej traktuje stolicę. Warszawa, szczególnie jej lewobrzeżna część, odbudowana z gruzów w niewielkiej części, a w dużej mierze postawiona według nowych powojennych planów, dzięki szerokim arteriom komunikacyjnym i dolinie Wisły, jest miastem na ogół dobrze przewietrzanym.

  Ale i tu w czasie zgniłego, czyli wilgotnego wyżu i słabego wiatru, dają się wieczorem wyczuć w powietrzu spaliny, w tzw. smogu - połączeniu mgły, dymu i innych zanieczyszczeń. Co dalej? Południe kraju pomęczy się z gęstymi mgłami do soboty. Od niedzieli poprawa pogody, więcej słońca i więcej suchych, ciepłych mas powietrza.

   

  Czytaj więcej wpisów tego autora na TVN Meteo

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...