Informacje
 • Stworzyli komórki, które atakują raka. Przełom w leczeniu nowotworów?

  27-10-2014 14:50 Coraz większe nadzieje na stworzenie leku na raka
  Stworzyli komórki, które atakują raka. Przełom w leczeniu nowotworów?

  Komórki macierzyste pomogą zwalczyć guza mózgu?

  Shutterstock

  Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda mają coraz większe szanse na stworzenie leku na raka. Eksperci wyprodukowali komórki macierzyste, które potrafią wydzielać substancje toksyczne dla komórek nowotworowych, nie niszcząc przy tym zdrowych komórek. Mimo że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o przełomie, to badania dają wielkie nadzieje na przełom w leczeniu kolejnych zachorowań.

  Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wykazali, że za pomocą komórek macierzystych można skutecznie walczyć z rakiem mózgu.

  Zespół inżynierów genetycznych stworzył komórki macierzyste, które produkują toksyny (tzw. PE) szkodliwe dla guzów mózgu. Toksyny te zwalczają komórki nowotworowe, ale nie wpływają na zdrowe komórki organizmu.

  W żelowych otoczkach prosto do guza

  W jaki sposób naukowcom udało się dostarczyć toksyczne związki do nowotworów tak, by nie zaszkodziły innym komórkom? Podczas testów komórki macierzyste zostały zaaplikowane w żelowe otoczki. Później zostały one umieszczone w miejscu po usuniętym guzie.

  Długa droga do celu

  Pomysł zrodził się stosunkowo dawno, a zabójcze dla raka toksyny nieraz z powodzeniem były wykorzystywane w walce z różnego rodzaju nowotworami krwi. Problemem było jednak to, że toksyny te nie działały na guzy lite, bo po pierwsze - nie są one dostępne, a po drugie - toksyny mają bardzo krótki okres półtrwania.

  W końcu jednak udało się zakończyć badania sukcesem, a PE zadziałało na guza mózgu. Jednak droga do stworzenia leku jest jeszcze długa, choć naukowcy nie ukrywają, że rodzi coraz większe nadzieje.

  Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Stem Cells".

 • raka leczyć chcecie
  przedłużysz życie lecz nigdy nie wyleczysz pasożyt zeżre guza i obumrze gdy się go zabije lecz guz z czasem i tak będzie rósł a ludzie będą osłabieni pasożyt zeżre na końcvu to dzięki czemu żyje będziesz delikatnie osłabiony chyba że stworzycie współbiesiadnictwo są takie pasożyty które mogą jeszcze na dodatek wzmocnić pozdrawiam.......... w równowadze musi to być..... lekarze pomyślcie.....
  ~kekson /2014-10-29 18:30
 • Rządzi kasa...
  Jak napisał "vagabond" rozwój medycyny i techniki jest powstrzymywany sztucznie przez ekonomię światową. Gdyby wymyślono taki lek to cały biznes oparty na onkologii i co za tym idzie miliardy dolarów zostałyby w rękach obywateli, a tak płyną do kieszeni gigantycznych firm farmaceutycznych, które kupują lekarzy, świat biznesu i polityków, tworzących pod ich dyktando określone, korzystne dla nich prawo. To mniej więcej tak, jak z żarówkami - ekonomiści skrócili czas ich świecenia w okresie kryzysu gospodarczego w USA, by powstrzymać dalszą recesję gosp., a teraz już wszystko działa przez zaplanowany z góry czas. Dawniej sprzęt był "nie do zdarcia" teraz jest jednorazowy. Analogicznie ma się to do zdrowia człowieka. Żadnemu państwu nie zależy na długowieczności ludzi, bo wokół chorób dotykających ludzkość kręci się obecnie gospodarka światowa. Zobaczcie jakich reklam jest najwięcej... :))
  ~AntyFarma /2014-10-28 19:30
 • Dlaczego?
  Dlaczego nie można już komentować!!!
  vagabond /2014-10-28 09:11
 • Ile już było takich wynalazków na raka!
  Ile już było takich wynalazków na raka! Ile już było albo miało być takich przełomów. Gdzie to wszystko idzie? Farmaceutyką światową prawdopodobnie rządzi jedna albo dwie wielkie korporacje, które trzymają na tym swoją wielką łapę i same decydują o tym czy jakiś lek dopuszczą, albo nie dopuszczą. Ich działanie jest na 100% skuteczne, ponieważ w grę wchodzą gigantyczne pieniądze.
  Dopóki światem rządzi bezwzględny system finansowy, dopóty skutecznie będzie hamowany rozwój medycyny i wszelkich innych dziedzin. Gdyby nagle upadł system finansowy świata oparty na nieskończonej chciwości, to w niedługim czasie nastąpiłby gwałtowny skok rozwojowy w medycynie i technice – we wszystkich niemal obszarach.
  vagabond /2014-10-28 08:05
 • STWORZONO ....
  ... lekarstwa a potem wymysla sie na nie chorobe np. ptasia grypa o ktorej juz nie slychac , choroba wscieklych krow , ebola jakas - teraz nawet rybek akwariowych nie wolno miec w okraglym akwarium , bo takie sa wymogi UE.
  ~mrc /2014-10-28 04:15
 • Zoombie
  a pamietacie jestem legendą? Skąd wzieło się zoobie?
  rene_antrua /2014-10-27 23:21
 • Putin
  No i pozamiatane ...
  ~anula /2014-10-27 22:33
 • Zbyt to pokrętne...
  ... pokrętne, bo niby niszczą komórki nowotworowe, ale guz najpierw trzeba wyciąć. Wprowadzając komórki macierzyste we właściwe miejsce trzeba uważać, żeby nier zniszczyły tych zdrowych... To w końcu niszczą tylko nowotworowe, czy wszystko jak leci? Ktoś coś z tego rozumie? No, chyba że źle napiosane...
  ~Mysia /2014-10-27 21:51
 • apoptoza
  Apoptoza (z gr. w tłumaczeniu dosłownym opadanie liści) – naturalny proces zaprogramowanej śmierci komórki w organizmie wielokomórkowym. Dzięki temu mechanizmowi z organizmu usuwane są zużyte lub uszkodzone komórki.

  Apoptozę można przyrównać do zaplanowanego, kontrolowanego samobójstwa komórki, mającego na celu dobro całego organizmu. W odróżnieniu od martwicy (określanej także mianem nekrozy), gdzie dochodzi do uszkodzenia jakimś zewnętrznym czynnikiem, apoptoza jest zjawiskiem naturalnym w rozwoju i życiu organizmów; mimo tego wykazano, że niektóre patogeny mogą wpływać na indukcję tego procesu, dotyczy to głównie wirusów, a także niektórych bakterii takich jak np. Helicobacter pylori. Metaforyczny termin apoptoza odnoszący się do tego zjawiska wprowadzono w 1972 roku. Odzwierciedleniem rosnącego zainteresowania badaniami nad apoptozą było przyznanie Nagrody Nobla z fizjologii lub medycyny w roku 2002. Otrzymali ją Sydney Brenner, H. Robert Horvitz i John E. Sulston za ich odkrycia z dziedziny genetycznej regulacji organogenezy i zaprogramowanej śmierci komórki.
  ~drPutekr /2014-10-27 19:51
 • Pesymista
  Firmy farmaceutyczne wszystko zablokują,Nic nie będzie ,już dawno wynaleziono metodę tylko farmacja trzyma nad tym łapę
  ~Pesymista /2014-10-27 18:17
 • geniusz
  sceptyk..zadzwon na Uniwersytet Harvarda i im to powiedz....szkoda czasu

  chlopakow...
  ~nora /2014-10-27 17:32
 • Szanowny Panie Sceptyk1944
  Jesli wszystko jest zle, to dlaczego to piszesz? To i tak nic nie da, zawsze bedzie zle, wiec zaszyj sie w swojej norce i nie filozofuj. Zyjesz na zasadzie po cholere szukanie lepszego kiedy to i tak nie bedzie lepsze. Ciekawe, czego ty juz w zyciu dokonales oprocz narzekania. Zal mi cie.
  ~optymista1960 /2014-10-27 17:13
 • obiecanki cacanki od 100lat
  obiecanki cacanki od 100lat
  graffiti50 /2014-10-27 16:51
 • ???
  A skąd możesz wiedzieć , tesowali to już na takiej małpie jak Ty ?
  ~Zenn /2014-10-27 16:50
 • kolejny bzdet, czekam i czekam i czekam na faktyczny przełom, ciągłe
  zapowiedzi a to to a to tamto i g z tego wynika. Zmarło już tyle wartościowych osób.
  emex74 /2014-10-27 16:38
 • Kolejny przelom?
  Na pewno znow nie na reke lobby farmaceutycznemu...
  ~ChristOFF /2014-10-27 16:36
 • Stworzyli komórki, które atakują raka. Przełom w leczeniu nowotworów?
  Problem w tym, że to mogą być komórki innej odmiany raka. Nie są to normalne komórki, bo tych nie trzeba by stwarzać. Jeden rak zaatakuje innego raka i zagnieździ się na jego miejscu, czyli zamienił stryjek na siekierę kijek
  ~sceptyk1944 /2014-10-27 16:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...