Informacje
 • Stan wyjątkowy na Hawajach. Winny huragan Ana

  18-10-2014 11:28 Lokalne władze przygotowują mieszkańców wysp na nadejście żywiołu

  Huragan pierwszej kategorii zbliża się do archipelagu Hawaje

  NOAA

  Cyklon tropikalny, szalejący w pobliżu Hawajów, został zaklasyfikowany w piątek jako huragan pierwszej kategorii. Teraz mieszkańcy wysp szykują się na nadejście żywiołu. Władze ogłosiły stan wyjątkowy.

  Jak informują lokalne media Hawaje (stan USA na archipelagu wysp) przygotowują się na nadejście huraganu Ana. Jeszcze w czwartek Ana była klasyfikowana jako burza tropikalna. Kiedy jednak w piątek 17 października prędkość wiatru, który jej towarzyszył, przekroczyła 120 km/h, meteorolodzy zakwalifikowali żywioł jako huragan pierwszej kategorii.

  Cyklon porusza się teraz w kierunku północno-zachodnim. W sobotę rano (czasu lokalnego) huragan dotrze do wybrzeży Wielkiej Wyspy. Następnie w godzinach popołudniowych przejdzie przez obszar na południe od wysp Maui, Molokai, Lani i niezamieszkałej Kahoʻolawe. W niedzielę Ana zbliży się do Oahu. Ostrzeżenie mają obowiązywać od soboty.

  Stan wyjątkowy

  Gubernator Neil Abercrombie ogłosił stan wyjątkowy w całym stanie Hawaje. Już w piątek wieczorem na Wielkiej Wyspie zorganizowano schroniska. Szkoły, biblioteki, parki i plaże zostały zamknięte. Odwołano wiele lotów kilku linii lotniczych, w tym United Airlines. Rzeczniczka Departamentu Transportu na Hawajach powiedziała jednak, na razie lotniska pozostaną otwarte.

  Lokalne służby meteorologiczne zapowiadają, że Ana przyniesie wiatr o prędkości 80 km/h. Możliwe są przerwy w dostawie prądu. Wzrasta również ryzyko powodzi. Władze nie wykluczają ewakuacji mieszkańców.

  Trzeci żywioł

  Ana jest trzecim żywiołem tropikalnym, który zagraża Hawajom w tym roku. W sierpniu w archipelag hawajski uderzyła burza o nazwie Iselle, pozbawiając prądu ponad tysiąc mieszkańców. Kilka dni później wyspom zagrażał huragan Julio. Jednak ostatecznie żywioł zmienił kurs i je ominął.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...