Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 27°C 26°C 18°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Amerykanie walczą z suszą. Trawniki malują na zielono

  02-10-2014 12:38 Farba nadaje odpowiednią barwę roślinom, ale również je chroni
  Amerykanie walczą z suszą. Trawniki malują na zielono

  Sposób na walkę z suszą

  Reuters TV

  W Kalifornii w USA trwa najgorsza susza w historii tego stanu. Mieszkańcy próbują utrzymać swoje ogródki w nieskazitelnym stanie. Firma Lucky Lawn trawę maluje specjalnym sprayem, który nadaje wyschniętym roślinom odpowiednią barwę.

  Drew McClellan ze swoją żoną Deb założyli firmę ogrodniczą Lucky Lawn, która przywraca trawnikom swoją świetność. W tym stanie przed każdym domem jest idealnie przystrzyżony trawnik. Susza spowodowała, że rośliny przed domami nabierają brązowego koloru. Małżeństwo postanowiło zmienić tę smutną scenerię. Suchą trawę malują na zielony kolor.

  - Na tym obszarze trwa susza. Chcemy pokazać ludziom, że mimo tego mogą mieć ładny, zielony i gęsty trawnik. To jest sposób na oszczędzanie wody - mówi Drew McLellan.

  Barwi i chroni

  W Kalifornii władze zakazały podlewania trawników. McMellan do produkcji farby używa naturalnych składników, które nadają trawie odpowiedni kolor, ale również chroni ją przed ostrym słońcem.

  - Spray tworzy specjalną osłonkę, która utrzymuje wilgoć w roślinie dłużej, więc słońce i promieniowanie UV nie zagraża tak bardzo roślinie - powiedział McMellan.

  Polecane usługi

  Właścicielka domu w Los Angeles Marta Gomez, której trawnik został pomalowany na zielono, jest bardzo zadowolona z efektu oraz z tego, że w ten sposób może oszczędzić wodę, której w każdej chwili może zabraknąć.

  - Wszyscy powinniśmy oszczędzać wodę, dlatego uważam, że to jest bardzo dobry pomysł. Polecam wszystkim sąsiadom - powiedziała Marta Gomez.

  Efekt do sześciu miesięcy

  Farba na trawniku utrzymuje się do sześciu miesięcy, a w tym czasie wystarczy go podlać tylko jeden raz. Stan Kalifornia oferuje pomoc finansową w przeorganizowaniu ogródków przydomowych, w których trawnik zostanie zastąpiony odpornymi na suszę roślinami lub żwirem.

  Walka Kalifornii z suszą

  Trzeci rok z rzędu Kalifornia jest nawiedzana przez katastrofalne susze, które powodują, że w górach Sierra Nevada jest coraz mniej śniegu, przez co w rzekach i strumieniach jest coraz mniej wody.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...