Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 9°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • "Jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie można dostrzec z pokładu ISS". Bajeczne obłoki nad Ukrainą

  17-09-2014 17:32 Astronauci sfotografowali rzadkie polarne chmury mezosferyczne

  Polarne chmury mezosferyczne widziane 1 sierpnia 2014 r. nad południową Ukrainą. Na filmie: czy aktywność Słońca jest przyczyną coraz częstszego pojawiania się obłoków srebrzystych?

  NASA

  Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mają wymarzone warunki do obserwacji zjawisk zachodzących w atmosferze ziemskiej i w przestrzeni kosmicznej. Orbitując na wysokości 350 km nad Ziemią 1 sierpnia udało im się sfotografować nieczęsto pojawiające się obłoki srebrzyste, czyli polarne chmury mezosferyczne.

  Polarne chmury mezosferyczne (ang. polar mesospheric clouds, PMCs), rzadko obserwowane z powierzchni Ziemi, są przez ekspertów określane jako tzw. chmury srebrzyste.

  Krople wody na meteorze

  Powstają w mezosferze na wysokości około 75-80 km i można je obserwować w chwili, gdy Słońce znajduje się 6-16 stopni poniżej linii horyzontu.

  Ich skład nie został dokładnie określony - przypuszcza się, że składają się z pary wodnej, osadzającej się na drobinach spalonych meteorów lub tworzą je gazy wylatujące z silników rakiet.

  Najpiękniejsze i najwyższe

  - To jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie można dostrzec z pokładu ISS - podkreślają astronauci, którzy mieli okazję zobaczyć je na własne oczy z Kosmosu.

  Chmury przedstawione na zdjęciu zostały dostrzeżone przez załogę na pokładzie ISS 1 sierpnia 2014 roku, w momencie przelotu nad południową Ukrainą.

  Na fotografii pierwszej (poniżej) polarne chmury mezosferyczne to cieniutka, ledwo dostrzegalna linia nad horyzontem, wysoko nad troposferą.

  Na drugim zdjęciu (poniżej), wykonanym w chwilę po zachodzie słońca, gdy nasza dzienna gwiazda znajdowała się poniżej linii horyzontu ich piękno widać w pełnej krasie. Promienie światła, oświetlające je od spodu, wyraźnie pokazują, jak wysoko znajdują się względem pozostałych chmur i jak rozległy obszar nieba zajmują.

  Coraz dalej, coraz częściej

  Zwykle tego typu obłoki tworzą się w pobliżu biegunów Ziemi, ale od kilku dekad pojawiają się coraz dalej na południe. Niektóre zostały zaobserwowane nad amerykańskimi stanami Kolorado oraz Wirginią.

  Naukowcy zaobserwowali, że obłoki stają się również coraz cieńsze i jaśniejsze, co może być powiązane z globalną zmianą klimatu. Niektórzy sądzą, że bezpośrednią przyczyną tego zjawiska jest zwiększona ilość wody, jaka paruje do atmosfery.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...