Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 19°C 5°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Wilki na Mazowszu? Wędrują w poszukiwaniu nowych terenów

  11-09-2014 16:43 Drapieżne ssaki budzą niepokój mieszkańców Płocka i Ostrołęki
  Wilki na Mazowszu? Wędrują w poszukiwaniu nowych terenów

  Wilki wzbudzają niepokój mieszkańców północnego Mazowsza

  freeimages.com

  Mazurskie wilki wędrują coraz dalej na południe Polski. Mieszkańcy Ostrołęki i sąsiednich gmin liczą straty zwierzyny hodowlanej. Wilka widziano również w okolicach Płocka. Przypuszcza się, że drapieżne zwierzęta poszukują pożywienia i nowych terenów osiedleńczych.

  Wilki w głównej mierze zamieszkują rozległe kompleksy leśne. W północnej Polsce są to tereny Warmii i Mazur. Tym razem zawędrowały do północnego Mazowsza. Ostatnio w okolicach Ostrołęki i Płocka coraz częściej pojawiają małe grupy drapieżnych ssaków. Przechadzają się również w pojedynkę.

  Apel wójta

  W gospodarstwach na terenie gminy Baranowo naliczono już parę przypadków zwierząt hodowlanych, zagryzionych prawdopodobnie przez wilki. Wójt gminy zaapelował do rolników o zachowanie wszelkich środków ostrożności i niepozostawianie bydła na pastwisku na noc. Przypomniał, że odszkodowanie nie przysługuje, gdy zwierzęta przebywały nocą na pastwisku bez schronienia.

  Zaangażowane gminy

  - Nie lekceważmy tych zdarzeń, nawet gdyby sprawcami zagryzień były wolno żyjące psy, bo były i takie przypuszczenia. Ostrożność nie zawadzi. Doszły do nas informacje, że podobne przypadki zagryzienia bydła na pastwiskach zdarzają się w sąsiednich gminach - informuje Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo.

  Według Zdzisława Gadomskiego z Nadleśnictwa Ostrołęckiego, na teren gminy Baranowo wilki mogły przywędrować z większych kompleksów leśnych sąsiedniego Nadleśnictwa Parciaki, lub być może z Nadleśnictwa Przasnysz.

  Korytarz do Ostrołęki

  Jak powiedział nadleśniczy Marian Firer z Nadleśnictwa Parciaki (koło Baranowa), na obszarze gminy Baranowa wilki mają siedziby, z których wędrują w kierunku Ostrołęki.

  - Od kilku lat zaobserwowaliśmy parę miejsc, gdzie wilki wyprowadzają swoje młode. Kilka lat temu bytowały przy granicy woj. warmińsko-mazurskiego, w tej chwili jest ich trochę więcej i przemieszczając się na południe szukają nowych terytoriów. Wędrują także za pożywieniem - informuje Firer.

  Ślady w Płocku

  Według Nadleśnictwa Płock na terenie tamtejszych lasów służby leśne okresowo obserwują ślady bytności wilków. Dotychczas nie ma informacji o możliwych ofiarach tych drapieżników.
  W lasach pod Płockiem widziana była m.in. wadera i dwa młode wilki, a innym razem odnotowano obecność wilka, który zapędził się w okolice miejscowości Brwilno.

  Wędrowne ssaki

  - Wilk jest zwierzęciem wędrownym – powiedział Gadomski.

  Zaznaczył, że wilki, które pojawiają się na północnym Mazowszu, to nie liczne watahy, a grupy złożone z dwóch, trzech osobników. Ponadto, nie przeniosły się tam na stałe.

  - Nie wykluczone, że populacja wilka wzrasta i zajmuje on nowe tereny - tłumaczy nadleśniczy.

  W ubiegłym roku, a także tegorocznej wiosny, zaobserwowano wilki w rejonach gminy Lelice (na północ od Płocka). Nadleśniczy z Ostrołęki przypuszcza, że były to sztuki z Puszczy Piskiej.

  Obecnie drapieżne ssaki odchodzą coraz dalej na południe od mazurskich krajobrazów. Leśnicy spierają się, czy zawędrowały tam na dłużej czy zamierzają wrócić do leśnych kompleksów Warmii i Mazur.

  Populacja rośnie

  W Polsce wilk podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Według danych GUS za 2013 r. w Polsce populacja wilków rośnie. W ciągu minionych 10 lat podlegała ona wahaniom od 800 do 900 sztuk, z tego ponad połowa to wilki bytujące w południowo-wschodniej części kraju.

  W 2012 roku w Małopolsce wilki zagryzły 220 owiec. Archiwalne wideo ukazuje relację pasterzy

 • Zgadzam się
  z poniższym wpisem beaty. trzeba pozwolić zwierzętom się trochę odrodzić. Człowiek zagarnął dla swoich celów już wystarczająco ziemi.
  ~specu /2014-09-12 14:13
 • Niech wędrują, niech będzie wilków więcej
  niech przyroda się odradza! Trzeba postawic granice naszej konsumpcji i wygodzie, dla zdrowia psychicznego. Więcej lasów i dzikich łąk, wiecej dzikiej zwierzyny, więcej srodowiska NATURALNEGO!
  ~beata /2014-09-12 12:10
 • wilki
  Dlatego człowieku do bunkra, ze na tym świecie ani zwierzęta, ani rośliny, ani dobrzy ludzie nie mają spokojnego i uczciwego życia, a dlaczego ? bo krzywda wszystkiego co żyje jest wynikiem bandyckiej działalności człowieka łajdaka. A takich ci u nas dostatek.
  ~w378du /2014-09-11 23:00
 • Ludzie do bunkrów
  Żaby, motyle, jaszczórki, muchy pod ochroną, Polski obywatel nie. Tyraj do śmierci oszczędzaj przyrodę, żeby cię szerszeń nie zaatakował to będziesz żył, bo służbę zdrowia nie licz.
  ~ekologia /2014-09-11 17:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...