Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 19°C 5°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Jest szansa na zorzę polarną nad Polską. Dzięki potężnemu rozbłyskowi na Słońcu

  11-09-2014 12:09 W środę doszło do rozbłysku klasy X 1.6

  Zorza może pojawić się nad Polską

  Fot.: NASA, Kontakt 24, film: NASA

  Należące do NASA satelity badające aktywność Słońca zarejestrowały potężny rozbłysk na powierzchni Słońca. Zjawisko, choć silne, samo w sobie nie stanowi zagrożenia ani dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani dla Ziemian. Może za to zaowocować zorzą polarną. Nawet w Polsce.

  Rozbłysk słoneczny został zarejestrowany 10 września o godz. 17.45 czasu uniwersalnego przez satelitę SDO (Solar Dynamics Observatory, tłum. Obserwatorium Dynamiki Słońca). Miał miejsce na terenie obszaru aktywnego nr 2158, gdzie dzień wcześniej także odnotowano rozbłysk.

  Błysk kategorii X

  W trójstopniowej skali, gdzie "C" oznacza najsłabsze, zaś "M" - rozbłyski o średniej sile, zjawisko odnotowane 10 września zakwalifikowano jako X - najsilniejsze, przyznając mu podkategorię 1.6.

  Amerykańska agencja kosmiczna przyznała, że aktywność gwiazdy z 9 września była znacząca, jednak zjawisko zanotowane w środę 10 września było szczególnie intensywne. Nie stanowi ono jednak zagrożenia ani dla życia astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani dla Ziemi.

  Słoneczny podmuch

  - Mimo to niektórzy z nas mogą odczuć uderzenie słonecznego podmuchu - podkreśliły służby prognozujące pogodę w kosmosie (National Weather Service's Space Weather Prediction Center, SWPC).

  Naukowcy SWPC na swojej stronie internetowej uprzedzali mieszkańców oświetlonej połowy globu, że w ciągu godziny od rozbłysku mogą nastąpić zakłócenia w odbiorze fal radiowych. Przypomnieli również, że rozbłyski słoneczne wiążą się z wyrzutem obłoku plazmy.

  Katastrofalne szanse

  - Mamy wszelkie powody, by podejrzewać, że rozbłysk zarejestrowany w środę 10 września wyemitował obłok plazmy w wyniku koronalnego wyrzutu masy - podkreślają badacze. - Od momentu rozbłysku obłok plazmy pokonuje dystans Słońce-Ziemia w czasie około 20-70 godzin - zaznaczają naukowcy.

  Wtedy dochodzi do burzy magnetycznej, czyli gwałtownej zmiany pola magnetycznego Ziemi. Jej skutki mogą być destrukcyjne. Te najłagodniejsze to czasowe zakłócenia komunikacji radiowej oraz przesyłania sygnałów GPS. Najgorszym scenariuszem jest jednoczesne uszkodzenie wielu transformatorów sieci elektroenergetycznej na rozległym obszarze w wyniku wzrostu napięcia.

  Aurora borealis

  Malowniczym "efektem ubocznym" burz są zorze polarne. Czy środowy rozbłysk zaowocuje takimi?Szanse na obejrzenie spektaklu kolorowych świateł na większych szerokościach geograficznych eksperci określają zgodnie z 9-stopniową skalą KP. Skala opisuje zasięg występowania zorzy polarnej, KP1 oznacza, że zjawisko na niebie będzie można zaobserwować blisko bieguna, a KP 9, że zorza pojawi się nawet w południowej Polsce.

  W nocy z piątku na sobotę między północą a godz. 3.00 nad ranem zasięg występowania zorzy określony jest jako KP7. Przy odrobinie szczęścia mieszkańcy miejscowości położonych w województwach na północno-zachodnim krańcu kraju dojrzą w oddali kolorowe światła na niebie.


 • zorza
  Wystarczy Kp6+ żeby było widać zorze na północy naszego kraju, przy Kp8+ widać już w całej Polsce a w przypadku Kp9 w Atenach tak było w 2003r. polecam zmianysolarne dużo ciekawych informacji na temat Słońca
  ~Revan /2014-09-12 11:34
 • odp
  Nalezy dodac ze obserwacje bedzie znacznie utrudnial ksiezyc bedacy 5 dni po pelni, nalezy patrzec na północ, wazne jest byc poza miastem aby miec do obserwacji ciemne niebo niezanieczyszczone przez swiatla miast
  ~ada /2014-09-12 11:30
 • skala odp
  czytaj ze zrozumieniem
  ~Iwa /2014-09-11 20:20
 • Skala
  no przecież tak napisane jest, że przy skali Kp 1 zorza widoczna jest blisko koła a przy skali Kp 9 nawet w południowej Polsce, ba, nawet dalej... Reasumując- im wyższa skala, tym dalszy zasięg... Bo szansa na zorzę zależy od wielu czynników, m.in. jak mocne są wybuchy na Słońcu ;)
  ~zzzzorzinka /2014-09-11 18:09
 • Kp index
  Z tym indeksem Kp to autor trochę pokręcił. Kp 0 nie oznacza 100% na zorze. Im wyższy indeks w 9cio stopniowej skali tym większa szansa na zobaczenie zorzy na niższych szerokościach geograficznych. Przy indeksie 7 istnieje niezerowa szansa na zobaczenie zorzy z Polski północnej. Przy 9 jest szansa dla całej Polski.
  ~oki /2014-09-11 14:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...