Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Śnieg w górach, bociany też już odleciały. Pierwsze zwiastuny zimy?

  25-08-2014 12:46 Bociany opuściły swoje gniazda wcześniej niż zwykle
  Śnieg w górach, bociany też już odleciały. Pierwsze zwiastuny zimy?

  Pierwszy śnieg w wysokich partiach gór

  Shutterstock

  Wszystko wskazuje na to, że do Polski zbliża się zima. Szczyty Tatr pokryły się pierwszym śniegiem, nawet bociany wyleciały wcześniej niż zwykle do cieplejszych miejsc na świecie. Temperatura na Kasprowym Wierchu wyniosła - 1 st. C.

  W nocy z niedzieli na poniedziałek w wysokich partiach Tatr pojawiła się niewielka warstwa śniegu. Biały puch pokrył między innymi szczyty Świnicy, Wołoszyna i Orlej Perci.

  - 1 st. C na Świnicy

  Dyżurna Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu poinformowała, że w nocy termometry wysoko w górach wskazywały -1 st. C. Śnieg oraz szadź można zaobserwować powyżej 1960 m n.p.m. W stolicy Tatr, Zakopanem w nocy temperatura wyniosła 6 st. C.

  Średnio raz na dwa lata

  Śnieg w sierpniu nie jest niczym nadzwyczajnym.

  - Nie jest to jakaś anomalia pogodowa - informuje Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. - Mniej więcej raz na dwa lata zdarzają się sytuacje, kiedy w wyższych partiach gór śnieg spada już w lipcu lub sierpniu - dodaje.

  Będzie sroga zima?

  Padający śnieg w górach w sierpniu nie dostarcza nam informacji na temat zimy. Nie można prognozować jej nadejścia, trwania czy temperatury.

  - Nie możemy na podstawie tych niewielkich opadów przewidzieć, jaka będzie zima, jest na to za wcześnie - mówi synoptyk.

  Bociany uciekają przed chłodem do Afryki

  Bociany wcześniej niż to zwykle ma miejsce opuściły Podkarpacie. Zwykle ptaki te odlatują 24 sierpnia, zgodnie z mówiącym przysłowiem ludowym: "Na Bartłomieja apostoła bocian do drogi dzieci woła". W tym roku od 15 sierpnia stada bocianów zaczęły odlatywać w poszukiwaniu lata. Do celu ptaki te powinny dotrzeć w listopadzie. W lutym wyruszą w powrotną podróż.

  - Na przykład nad Przełęczą Dukielską w Beskidzie Niskim od 15 do 24 sierpnia widziano przelatujące stada liczące po 60, 22, 50 oraz 40 osobników – powiedział ornitolog dr Marian Stój.

  Długa podróż bocianów białych

   

  Bociany w drodze do "ciepłych krajów" pokonują Cieśninę Bosfor, Bliski Wschód i Izrael, dalej lecą wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę w południowej Afryce. Bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby, do Afryki lecą nad Gibraltarem. Podczas zimowania w Afryce żyją w stadach.

  Sposoby na oszczędzanie sił podczas lotu

  Bociany podczas tej długiej trasy oszczędzają energię. Bociany wylatują podczas ciepłej, słonecznej pogody, w momencie jak występują wstępujące masy nagrzanego powietrza. Taka pogoda sprawia, że przemieszczają się szybując po niebie.

  Szybki powrót do polskich gniazd

  Bociany wyruszą do Polski w pierwszych dniach lutego. Podróż powrotna trwa około sześć tygodni, krócej, bo chcą jak najszybciej dotrzeć do swoich gniazd. Młode jednak zostają w Afryce najczęściej na okres trzech lat, aż osiągną dojrzałość płciową.

  Bocian biały jest ptakiem chronionym. W Polsce gniazduje około 50 tys. par tych ptaków.

 • Złota jesień
  to październik, na razie panuje lato, jest chłodno, ale tak często bywa latem, nawet w lipcu, pamiętam lipce gdy było chłodniej niż dzisiaj
  ~ala /2014-08-26 18:46
 • lato miesiąc, a potem zima
  sorry taki mamy klimat :/
  ~ula /2014-08-26 14:53
 • ....
  A ja już nie mogę sie doczekać zimy, tych białych krajobrazów:) ale równiez licze na złota jesień w Polsce...to bardzo piekna pora
  ~mar /2014-08-26 11:02
 • Polska jesień ?
  Złota polska jesień?.. może na parę dni wpadnie do nas odrobinę słońca ale ranki i wieczory chłodne i szybka zapada zmierzch. Czym się cieszyć? Bez długich rękawów i ciepłych okryć ani rusz ..Kiedy znowu wróci wiosna, a po niej lato? .. i żal za bocianami..
  ~Eryk /2014-08-25 21:05
 • :)
  Potem zimowa, wiosenna, umiarkowanie letnia itd.
  ~jesienna /2014-08-25 13:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...