Odkryta niedawno "Bestia" blisko Ziemi - 08-06-2014
W niedzielę wieczorem niedaleko Ziemi przeleciała asteroida zwana "Bestią". Najbliżej naszej planety była o godzinie 20.30 polskiego czasu. czytaj dalej
Asteroida 2014 HQ124 zwana "Bestią" podczas przelotu w pobliżu Ziemi
NASA/JPL-Caltech/Arecibo Observatory/USRA/NSF
Duża asteroida 2014 HQ124, nazywana przez astronomów "Bestią", została odkryta 23 kwietnia tego roku przez mapujący niebo teleskop WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer), a zaledwie półtora miesiąca później przeleciała w pobliżu naszej planety. W kulminacyjnym momencie, w niedzielę 8 czerwca, znalazła się w odległości około 1,25 mln km od Ziemi.
- To może być obiekt podwójny albo "binarny styk" składający się z dwóch obiektów, które tworzą jedną asteroidę o płatowatym kształcie - powiedział Lance Benner z Laboratorium Napędu Odrzutowego (NASA JPL). On i jego koledzy wychwycili też w"Bestii" wzniesienie, wyrastające mniej więcej ze środka asteroidy. Odkryli też, że obraca się ona wokół własnej osi co 24 godziny.
Żeby uzyskać tak szczegółowy obraz i charakterystykę asteroidy, naukowcy wysyłali w jej kierunku sygnał radiowy z liczącej 70 m anteny należącej do globalnej sieci Deep Space Network. Odbijany sygnał był następnie odbierany przez dwie inne naziemne anteny.
NASA opublikowała zestaw uzyskanych w ten sposób zdjęć, z których każde odpowiada 10 minutom danych. Stworzyli też z nich animację. Naukowcy cieszą się, że udało się dokonać tak szczegółowych obserwacji asteroidy, mimo że od jej odkrycia minęło bardzo niewiele czasu. Podkreślają, że to najbardziej dokładne uzyskane dotąd obrazy takiego obiektu. Pozwoliły im dostrzec detale nawet o wielkości około 3,75 m.
Przemieszczająca się z prędkością 50 tys. km/h w stosunku do Ziemi kosmiczna skała minęła nas bezpiecznie, nie wchodząc na kolizyjny kurs. Gdyby jednak doszło do zderzenia, miałoby ono katastrofalne skutki. Według naukowców mogłoby unicestwić obszar wielkości metropolii. Astronom Bob Berman komentował, że wyzwolona w takim przypadku energia byłaby mierzona w megatonach, jak w przypadku bomby wodorowej.
Źródło: space.com, NASA JPL
Autor: js/map
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 0