Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Trudna sztuka kopania piłki w stanie nieważkości: astronauci wykonali pokaz na ISS przed mundialem

  12-06-2014 16:46 Członkowie załogi ISS nagrali życzenia dla piłkarzy

  Astronauci na ISS zagrali w piłkę w stanie nieważkości

  NASA TV

  Rusza Mundial w Brazylii i piłkarska gorączka dosięga fanów tego sportu nawet jeśli akurat przebywają poza Ziemią. Z dystansu około 370 km od powierzchni naszej planety na pokładzie ISS rozgrywki będą śledzić również astronauci. Amerykanie i Niemiec przesłali życzenia dla zawodników i niecierpliwie czekają na pojedynek swoich reprezentacji.

  Amerykanie Reid Wiseman i Steve Swanson oraz Niemiec Alexander Gerst zamierzają z orbity dopingować swoje ulubione drużyny. Na początek astronauci nagrali wideo z życzeniami powodzenia dla wszystkich zawodników i zespołów uczestniczących w piłkarskich zmaganiach w Brazylii, które będziemy śledzić przez najbliższy miesiąc.

  Z futbolówką w nieważkości

  - Chcemy życzyć wszystkim drużynom i kibicom na ziemi, w Brazylii wspaniałych mistrzostw. Dobrej zabawy i spokojnych rozgrywek. Niech wygra najlepszy - powiedział Gerst. - Bawcie się dobrze i dajcie z siebie wszystko. Będziemy was oglądać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - dodał Wiseman.

  Astronauci pokazali też, że w kosmosie nie rezygnują z jednej z najpopularniejszych ziemskich rozrywek - odbijania futbolówki. Oczywiście w stanie nieważkości odbywa się to nieco mniej dynamicznie niż na boisku.

  Niemiecko-amerykański pojedynek

  Żeby na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wszystko dobrze działało, członkowie załogi - pochodzący nieraz z różnych krajów i agencji kosmicznych - muszą działać jak zgrana drużyna. Przygotowują się do tego podczas długich szkoleń poprzedzających wylot na orbitę.

  Tak też było w przypadku Wisemana, Swansona i Gersta, jednak astronauci przyznają, że piłkarskie mistrzostwa wzbudziły klimat lekkiej rywalizacji. Zwłaszcza że narodowe reprezentacje obecnych członków załogi - drużyny USA i Niemiec - zagrają przeciwko sobie już w fazie grupowej, walcząc o możliwość awansu z grupy G. To spotkanie odbędzie się 26 czerwca na stadionie Arena Pernambuco w Recife.

  WIĘCEJ INFORMACJI O MŚ 2014 W MUNDIALOWYM SERWISIE TVN24.PL

  Reid Wiseman z NASA i Alexander Gerst z Europejskiej Agencji Kosmicznej przylecieli na ISS 28 maja w ramach Ekspedycji 40/41, a na Ziemię mają wrócić w listopadzie. Steven Swanson przybył na stację wcześniej, 25 marca, w ramach Ekspedycji 39/40. Jego powrót jest planowany na wrzesień.

 • :))
  Czyli w stanie nieważkości w rugby też można grać.
  Ciekawe jak wyglądałaby gra w badmintona.
  ~xxx /2014-06-12 20:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....