Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Komunikat dla alergików

  11-06-2014 20:17 Na okres 12-16.06.2014
  Komunikat dla alergików

  Osoby uczulone na alergeny pyłku traw powinny unikać bliskości kwitnących łąk

  Shutterstock

  W szczytowym okresie pylenia są trawy. W całym kraju notowane jest wysokie i bardzo wysokie stężenie pyłku traw, jednak lokalnie może być ono znaczne zróżnicowane. Niższe stężenie pyłku będzie odnotowywane w miejscach, gdzie trawniki są regularnie koszone, a największej ekspozycji na alergeny pyłku traw można spodziewać w pobliżu kwitnących łąk.

  Osoby uczulone na alergeny pyłku traw powinny unikać bliskości kwitnących łąk i pól uprawnych (żyto to trawa uprawna). Pamiętajmy też o regularnym stosowaniu zaleconych przez lekarza leków, a wychodząc na spacer o założeniu nakrycia głowy i okularów chroniących oczy przed pyłkiem. Na spacer warto wybrać się bezpośrednio po deszczu. Należy jednak pamiętać, że krótkotrwałe i niewielkie opady deszczu mogą lokalnie zwiększać stężenie alergenu roślin w powietrzu, a jedynie długotrwałe lub obfite opady oczyszczają powietrze z alergenu.

  W powietrzu obecny będzie również w średnim stężeniu pyłek pokrzywy i szczawiu oraz w niskim stężeniu pyłek babki, bzu czarnego i lipy.

  Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja obecności w umiarkowanym stężeniu zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...