Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 18°C 11°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Europa praży się w rekordowym skwarze. Pomagają mokre prześcieradła i "lody" z ryb

  10-06-2014 09:19 W Niemczech i Czechach termometry wskazują najwyższe w historii temperatury

  W Europie termometry wskazują coraz to wyższe i wyższe wartości, bijąc rekordy gorąca

  Fot. PAP/EPA / Film: TVN Meteo

  W Niemczech i Czechach tydzień rozpoczął się gorąco, a miejscami - burzowo. Mieszkańcy obu państw - zarówno dwu-, jak i czworonożni ochłody szukali gdzie się da. Plaże i publiczne baseny przeżywają oblężenie, a pracownicy starają się ulżyć mieszkańcom ogrodów zoologicznych. Przydają się w tym celu zarówno mokre prześcieradła, jak i "lody" - mrożone warzywa, owoce oraz ryby.

  W bawarskim Kitzingen termometry pokazały w poniedziałek 36,7 stopnia. Dotychczasowy rekord temperatury w pierwszej dekadzie czerwca wynosił w Niemczech 35,5 stopnia jakie odnotowano 3 czerwca 1947 roku we Frankfurcie nad Menem.

  Lody z warzyw i ryb

  W Zielone Świątki zapełniły się niemieckie plaże nad Morzem Północnym i Bałtykiem, tłoczno było na odkrytych basenach kąpielowych. W berlińskim zoo niedźwiedziom polarnym podawano dla ochłody mrożone warzywa i ryby. Małpom dostarczono prześcieradła, z których same robiły sobie osłony przed słońcem.

  Jednak już w niedzielę wieczorem nad niektóre regiony, zwłaszcza na północnym wschodzie, nadciągnęły burze. W Meklemburgii-Pomorzu Przednim wichura powalała drzewa na domy i samochody. W poniedziałek ulewny deszcz zaczął padać w Nadrenii Północnej-Westfalii.

  Czeski skwar

  W praskim Klementinum (dawne kolegium jezuickie na Starym Mieście), gdzie temperaturę zaczęto mierzyć w 1775 roku, termometr pokazał w niedzielę 33,6 stopnia - dotychczasowy rekord dla tego dnia czerwca wynosił tam 31,0 stopnia. Także poniedziałek był tam gorący - termometry wskazały 32,2 stopnia, o 0,3 stopnia więcej niż dla 9 czerwca wynosił rekord z 1885 roku.

  Najgorętszym miastem w Czechach było w poniedziałek Pilzno - termometr pokazał tam 35 stopni.
  Meteorolodzy ostrzegają, że we wtorek będzie w Czechach jeszcze goręcej.

  Ostrożnie i oszczędnie

  Władze przestrzegają ludność przed nadmiernym wysiłkiem fizycznym. W niektórych regionach gwałtownie wzrosło zagrożenie pożarowe. Straż pożarna przestrzega przed lekkomyślnym rzucaniem niedopałków podczas spacerów po lesie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....