Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 23°C 12°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Kule lodu wielkości piłek do tenisa zrujnowały uprawy winorośli

  09-06-2014 18:06 Nawałnice i burze będą przechodzić przez Francję aż do wieczora we wtorek

  Gwałtowne burze i towarzyszące im gradobicia nękające Francję spowodowały dotkliwe straty. Kule lodu wielkości piłek tenisowych uszkodziły zarówno budynki, jak i samochody oraz uprawy winorośli - do tego stopnia, że w kilku regionach nie będzie zbiorów winogron. Na terenie 32 departamentów nadal obowiązuje pomarańczowy alert meteorologiczny.

  W nocy z 8 na 9 czerwca w 27 departamentach ogłoszono alert pomarańczowy w związku z burzami i towarzyszącymi im gradobiciami.

  Z powodu utrzymujących się w poniedziałek gwałtownych zjawisk zdecydowano o podtrzymaniu alertu i objęciu alertem dodatkowych 5 regionów Francji.

  Pomarańczowe zagrożenie

  Ostrzeżenia od weekendu obowiązują w regionie Centralnym Francji, a także w Nord-Pas-de-Calais, Pikardii, Górnej Normandii, Poitou-Charentes oraz w regionie Ile-de-France.

  Pomarańczowy alert wystosowano także dla departamentów Dordogne, Creuse, Loty i Garonny, Pirenejów Alpejskich oraz Haute-Vienne.

  Kule lodu jak tenisowe piłki

  Gwałtowne burze i wichury spowodowały liczne szkody w większości z regionów. W trakcie nawałnic opady gradu wielkości piłek tenisowych zniszczyły nie tylko samochody i dachy budynków, ale także uprawy. W wielu winnicach nie będzie co zbierać - zrujnowane są całe uprawy.

  Wzdłuż granicy między dwoma powiatami - Doliną Oise i Yvelines - największe szkody powodował porywisty wiatr, osiągający w porywach prędkość ponad 100 km/h.

  Francuski kanał informacyjny telewizji naziemnej (BFM TV) podawał, że strażacy interweniowali 447 razy na terenie powiatu Yvelines.

  Trudny początek

  Pogoda dawała się we znaki także w poniedziałek nad ranem mieszkańcom departamentu Charente. Strażacy w tej części Francji tylko w ciągu poranka odebrali ponad 100 telefonów z prośbą o pomoc. Lokalne media donoszą, że choć szkody są znaczne, nie ma ofiar wśród ludzi.

  Synoptycy z państwowych służb meteorologicznych prognozują, że w poniedziałek po porannych nawałnicach spokojnie będzie jedynie do godzin popołudniowych.

  Złe wieści pogodowe

  Komórki burzowe będą obecne nad francuskimi regionami aż do godzin popołudniowych we wtorek 10 czerwca. Meteorolodzy ostrzegają przez ulewnymi opadami deszczu, gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi i gradobiciem.

  Zjawiskom będą towarzyszyły silne wichury - wiatr w porywach burzowych może osiągając prędkość nawet 130 km/h.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....