Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 23°C 12°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Gorące powietrze znad Sahary sprowadzi do nas nawet 35 stopni

  07-06-2014 17:17 Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Na termometrach ujrzymy nawet 35 st. C, na filmie: plaża w Gdańsku podczas sobotniego popołudnia

  Fot. Shutterstock / Film: TVN24

  Słonecznie, a ponadto upalnie jest w sobotnie popołudnie w Algierii. Temperatura w cieniu, w godzinach popołudniowych, osiąga tam od 30 st. C w Algierze (na wybrzeżu Morza Śródziemnego) do 45 st. C w saharyjskim mieście-oazie Adrar.

  Pustynia ta rozpala wyobraźnię, kusi krajobrazem i wabi tajemniczą historią berberyjskiego ludu zwanego Tuaregami, gdzie kobiety nie zasłaniają oblicza, natomiast mężczyźni rzadko pokazują twarz o niebieskim zabarwieniu, chroniąc się przed pustynnym piaskiem szczelnie owijanymi wokół ciała tkaninami w kolorze indygo.

  Do 35 stopni

  Czemu właśnie teraz o Algierii?

  Otóż z tej części afrykańskiego lądu w najbliższych dniach popłyną do Europy Południowej i Środkowej (w tym do Polski) gorące masy powietrza zwrotnikowego. Jęzor gorąca znad zachodniej Sahary rozciągnie się nad Francją, Włochami, Szwajcarią, Austrią, Niemcami, Czechami i Polską. Temperatura maksymalna w tych krajach na przeważającym obszarze przekraczać będzie 30 st. C. W Europie Środkowej najgoręcej będzie we wtorek, wówczas w Wiedniu, w Berlinie i we Wrocławiu temperatura powietrza osiągnie 34, a może i 35 st. C.

  WIĘCEJ O PROGNOZIE NA NAJBLIŻSZE DNI OPOWIADA TOMASZ WASILEWSKI:

  Na piasku jak w algierskiej oazie

  W słońcu, na rozgrzanej ziemi czy piasku, możemy poczuć się jak w algierskiej oazie rozpalonej słońcem. Aż chciałoby się wtedy ujrzeć, w drżącym od gorąca powietrzu, jadącego na wielbłądzie Tuarega odzianego w niebieskie tagelmusty. Domem tych "Wolnych Ludzi", "Imaszagen" jak mówią o sobie, żyjących bez tradycji państwowości i bez granic, jest wnętrze pustyni. Ciekawy lud i ciekawe miejsce świata. Według Tuaregów "Bóg stworzył kraje bogate w wodę, aby mogli być tam szczęśliwi, a pustynię, by człowiek mógł odnaleźć tam swoją duszę."

  Śpiew pustyni

  Jeśli nie możemy w tej chwili, tak po prostu udać się na lotnisko i tam polecieć, to nadchodzące upały są idealnym czasem na lekturę podróżniczą, opisującą północną Afrykę, jej historię i kulturę. Upał pomoże nam wczuć się w klimat królowej pustyń. Jedyne czego nie będziemy potrafili sobie wyobrazić, to "śpiewających piasków", bo piaski Sahary "żyją". Układają się w wiecznie wędrujące wydmy, zmieniając krajobraz w ciągu kilku godzin. Zdarza się, że w czasie cichego wieczoru, z wydm dobiega "śpiew". Jest nim tak naprawdę skrzypienie ocierających się o siebie miliardów cząsteczek piasku, powoli przesypujących się na wydmie.

 • jakoś przeżyjemy
  a nastepnie po trzech ohydnych miesiącach cudowna jesień, a potem z nadzieją prawdziwa zima
  ~jjj /2014-06-08 14:53
 • upały
  Koszmar...upały 30-40 c! I proponuję przeczytac co oznacza słowo plebs, bo 2 osoby go nadużywają a maja najwyraźniej mentalność mrówki. Wracając do upałów to przyniesie on tylko dramaty. Ja tam lubie ciepło do max 25 c o gra i buczy. A na upały 35-40 c nie jesteśmy przygotowani w żaden sposób < i nie mówie tu o filtrach>. I jeszcze raz...PLEBS >>>>odsyłam do słownika, bo żal mi ludzi, którzy nazywają tym słowem innych, a sami....no cóż :D
  ~WoW /2014-06-08 14:51
 • lato
  No cóż plebs już marudzi że za gorąco choć to dopiero początek lata:) ot taka polska mentalność:(
  ~realista /2014-06-08 13:53
 • woda
  wreszcze gorąco w krótkich spodenkach i w bluzkach na ramiączkach i oczywiście kompanie się w wodzie
  ~francja /2014-06-08 12:16
 • Upał
  Lepsze upały niż mrozy :)Tutaj w takiej sytuacji człowiek nie marznie i nie ubiera 20 warstw na siebie.
  ~yz025 /2014-06-08 09:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....