Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 23°C 12°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Prognoza, która zdecydowała o sukcesie aliantów

  06-06-2014 12:08 Blog meteorologa i prezentera Tomasza Wasilewskiego

  Sytuacja pogodowa w 1944 roku w Normandii

  TVN Meteo

  Lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r. to wydarzenie, którego powodzenie zależało od tysięcy czynników, w tym od pogody. Być może prognoza pogody przygotowana wtedy przez Jamesa Stagga, brytyjskiego meteorologa, zdecydowała o powodzeniu desantu we Francji i tym samym o losach wojny.

  Stagg na podstawie obserwacji pogody doszedł do wniosku, że w dniu planowanej operacji wojskowej 5.06.1944 r. na wybrzeżach Normandii będzie pochmurno, wietrznie i deszczowo. Jego zdaniem chmury zawieszone na wysokości około 500 metrów uniemożliwiłyby lądowanie spadochroniarzom, a samolotom zbombardowanie strategicznych celów.

  Z kolei sztormowa pogoda na kanale La Manche mogła być przeszkodą dla okrętów dobijających do brzegów Francji. Mając takie przewidywania, meteorolog przekonał przyszłego prezydenta USA Dwighta Eisenhowera do zmiany daty inwazji. Termin desantu wyznaczono na 6.06.1944 r.

  Powodzenie aliantów

  To tylko jeden dzień później w stosunku do pierwotnych planów, ale prawdopodobnie te 24 godziny zdecydowały o powodzeniu lądowania aliantów. Jak bardzo zmieniła się pogoda w ciągu tej jednej doby, wiemy z relacji świadków tamtych wydarzeń, ale także z map meteorologów.

  Wystarczy spojrzeć na położenie chłodnego frontu, który w tamtych dniach przemieszczał się nad Europą Zachodnią. Jak widać na mapie, 5 czerwca front był dokładnie nad kanałem La Manche i Normandią i było tam załamanie pogody - właśnie w czasie planowanego desantu. Dzień później, 6 czerwca, front był już dalej na wschodzie, a pogoda w Normandii poprawiła się na tyle, że nie utrudniała akcji wojskowej.

  Strategiczne znacznie sytuacji meteorologicznej

  Była to być może najważniejsza prognoza pogody w historii Europy. O jej powodzeniu zadecydowało doświadczenie meteorologów i sieć stacji obserwujących pogodę m.in. w Kanadzie, Irlandii oraz na Islandii i Grenlandii.

  W tym samym czasie, kiedy Brytyjczycy przewidywali załamanie pogody 5 czerwca i poprawę 6 czerwca, główny meteorolog niemieckich sił powietrznych Luftwaffe stwierdził, że sztormowa pogoda na wybrzeżach Normandii utrzyma się do połowy czerwca, co miało wykluczyć aliancki desant w tym czasie.

 • historyczne puzzle
  Fascynujący jest drobny element (szczegół), który dzierży siłę sprawczą - moc zmiany wielkiej ważnej całości. 1 milimetr do podłoża, którego zabraknie w czasie skoku nad przepaścią.
  Monika_Szulak /2014-06-06 17:06
 • do autora
  dlaczego nie opublikowaliście mojego poprzedniego komentarza?
  ~ktos /2014-06-06 16:16
 • do Miki
  Ja też czekam na moją ulubioną pogodę: śnieg z deszczem, temp około zera i przenikliwy wiatr!
  ~ala /2014-06-06 13:36
 • Ochłodzenie...
  Ciekawe kiedy znów się ochłodzi i popada? Byłoby super!
  ~MiKi /2014-06-06 12:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....