Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 18°C 11°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Huragany o żeńskich imionach to więksi zabójcy niż ich męskie odpowiedniki

  03-06-2014 09:27 Ludzie lekceważą cyklony, którym nadano żeńskie imiona

  Zdjęcie satelitarne huraganu Katrina z 28 maja 2005 roku, na filmie: sezon huraganów nad Atlantykiem z 2012 roku

  NOAA

  Huragany o żeńskich imionach zabijają więcej ludzi niż te, którym nadano imiona męskie. Dlaczego tak jest? Ponieważ ludzie bagatelizują sytuację. Wydaje im się, że kobiety są mniej agresywne, w efekcie nie zachowują odpowiednich środków ostrożności, gdy szykują się na nadejście "huraganu-kobiety" - informują naukowcy.

  Każdego roku cyklony tropikalne, które nacierają na USA zabijają blisko 200 osób. Naukowcy z University of Illinois i Arizona State University sprawdzili, które z nich powodują śmierć większej liczby osób.

  Zespół ekspertów przeprowadził badanie - porównał liczbę ofiar poszczególnych huraganów, które siały spustoszenie w okresie od 1950 do 2012. Okazało się, że huragany, które miały imiona żeńskie zabijały średnio 45 osób, podczas gdy te o imieniu męskim - 23. Jak zaznaczyli naukowcy, w badaniu nie wzięto pod uwagę huraganu Katrina i Audrey, bo wówczas wyniki byłyby mocno zawyżone.

  Ludzie lekceważą niektóre huragany

  Dlaczego huragany-kobiety mają na swoim koncie więcej ofiar? Żeby się tego dowiedzieć naukowcy przeprowadzili analizę publiczną. Przepytali grupę kilkuset respondentów na temat zagrożeń związanych z huraganami, podsuwając im jednocześnie konkretne imiona cyklonów.

  Z badania wynika, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety lekceważyli huragany o kobiecych imionach. Eksperci doszukują się tutaj stereotypowego podejścia. Ludzie uważają, że kobiety są łagodniejsze, bardziej spokojne, mniej agresywne - podkreślili. Imiona Connie i Diane brzmią mniej groźnie od Andrew, ale to na liczbę ofiar to się już nie przekłada.

  Seksizm ukryty w nazwie

  Prof. Sharon Shavitt, która brała udział w badaniach, stwierdziła, że wyniki mogą kryć w sobie "niejawny seksizm". Oznacza to tyle, że człowiek nadając konkretne imię huraganowi, nieświadomie przesądza o jego skutkach skutkach. Bo w obliczu Connie ludzie nie będą uciekać tak szybko jak w obliczu huraganu Andrew.

  Biorąc pod uwagę konsekwencje tej zależności, autorzy badania sugerują meteorologom zmienić system nazewnictwa. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

 • "The Female of the Species"
  Bo jak mawiał pisarz i poeta, Rudyard Kipling, " For the female of the species is more deadly than the male".
  Scruffy /2014-06-03 11:29
 • Moim zdaniem
  ja słyszałem z kolei, że dają imię kobiety huraganowi, bo tak jak kobieta, huragan również robi spustoszenie w życiu.... heh ktoś musiał mocno nielubić swojej żony
  ~LookAss92PL /2014-06-03 09:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....