Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 18°C 11°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • "Wielki Pyłowy Mur Chiński" widziany z orbity

  27-04-2014 13:26 Burza pyłowa widziana z Kosmosu

  Burze pyłowe w rejonie Chin i Mongolii nazywane są "azjatyckim pyłem"

  NASA

  Kilka dni temu na granicy Chin i Mongolii pojawiła się potężna burza pyłowa. Ze względu na rozmiary tego zjawiska, media często określały je mianem "Wielkiego Pyłowego Muru Chińskiego". Miejscami widzialność stała się ograniczona do 50 metrów. Mieszkańcy nie mogli opuszczać budynków bez masek przeciwpyłowych. Spektroradiometrowi MODIS udało się wykonać zdjęcie tego zjawiska z orbity.

  Należący do NASA spektroradiometr MODIS wykonał zdjęcie żółto-pomarańczowej burzy pyłowej, która pojawiła się na granicy Chin i Mongolii 23 kwietnia. Światowe media opisując to zjawisko często posługiwały się określeniem "Wielkiego Pyłowego Muru Chińskiego".

  South China Morning Post (pierwszego anglojęzycznego czasopisma w Hongkongu) potwierdza, że tego dnia powietrze było bardzo zanieczyszczone. Mieszkańcy nie opuszczali budynków bez masek. Miejscami widać było na zaledwie 50 metrów.

  "Azjatycki pył" to już normalne zjawisko

  Burze pyłowe to powszechne zjawisko w północnej części Chin i w Mongolii. W tej części świata noszą one nazwę "azjatyckiego pyłu".

  - Około 60 proc. tych zjawisk zachodzi w okresie od marca do maja - informuje Sieć Monitoringu Jakości Powietrza w Tajwanie.

  Dlaczego akurat o tej porze roku? Bowiem w tym czasie ziemia jest sucha i nie zalega już na niej pokrywa śnieżna. Umożliwia to swobodne przenoszenie drobnych cząsteczek pyłu przez wiatr na duże odległości.

  Winny również człowiek

  Eksperci informują również, że tego typu zjawiska zaostrzają się w wyniku działalności człowieka (głównie spalania węgla).

  W tym miesiącu chiński rząd postanowił wprowadzić nowe restrykcje dotyczące emisji zanieczyszczeń. Podwyższono również system grzywien dla osób, które zanieczyszczają środowisko.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....