Informacje
 • Mars widoczny nawet gołym okiem. Pojawił się tuż obok Księżyca

  15-04-2014 07:48 Kwiecień jest pełen ciekawych zjawisk astronomicznych

  Mars w obiektywach internautów Kontaktu Meteo

  Fot: Kontakt Meteo/ Casimirus, Film: TVN Meteo

  W nocy z 14 na 15 kwietnia mogliśmy ujrzeć odległe oblicze Marsa. Znalazł się wyjątkowo blisko Ziemi, czyli 92 mln km od niej. Jest to największe zbliżenie do naszej planety, króre zdarza się raz na dwa lata. Internauci Kontaktu Meteo uważnie obserwowali niebo. Zobaczcie jakie przesłali nam zdjęcia.

  W nocy z 14/15 kwietnia, około godz. 22 Mars znalazł się dokładnie naprzeciw Słońca. Dzięki temu mieszkańcy Ziemi mogli dostrzec Czerwoną Planetę na niebie. Znalazła się ona w bliskim towarzystwie naszego satelity.

  Opozycja co dwa lata

  Takie zjawisko, gdy dwa ciała niebieskie oglądane z danego miejsca (w tym wypadku z Ziemi), znajdują się naprzeciwko siebie na niebie, nazywamy opozycją.

  W odniesieniu do Marsa zdarza się ona  mniej więcej co 2 lata (dokładnie co 778 dni). Wiąże się to wielkościami orbit obu planet. Bliższa Słońca Ziemia obiega je po mniejszym okręgu - jak wiemy, zajmuje jej to 365 dni. Orbita Marsa jest większa, więc pokonuje ją w 687 dni. Nasza planeta musi zatem sporo nadrobić, by go dogonić i ustawić się dokładnie między nim i Słońcem.

  Największe zbliżenie Marsa do Ziemi wynosi 92 mln km.

  Kwiecień bogaty w piękne zjawiska astronomiczne

  W nocy 14/15 kwietnia mogliśmy zobaczyć również przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która o godz. 21.20 była drugim poza Księżycem najjaśniejszym punktem na niebie. Przeleciała nad niebem w ciągu kilku minut.

  Natomiast 15 kwietnia o godz. 9.45 czas polskiego rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca. Mieszkańcy zachodniej półkuli będą mogli obejrzeć je na żywo. Pozostali zobaczą zjawisko przez internet m.in. za pośrednictwem tvnmeteo.tvn24.pl

  Będzie to pierwsze z czterech zaćmień, występujących po sobie w półrocznych odstępach. Kolejny taki cykl będzie można zobaczyć dopiero w 2032 roku.

 • Mars
  Mars, jeśli jest widoczny (a nie np. schowany po drugiej stronie Słońca niż Ziemia) zawsze jest widoczny gołym okiem. Może zatrudnijcie do pisania niusów kogoś, kto się zna, a nie POprawnych ideologicznie?
  ~misia /2014-04-15 14:03
 • Kto pisał te bzdury
  Ludzie, kolejny przykład pismactwa a nie rzetelnego dziennikarstwa. Wynika z tego, że Marsa można było oglądać tylko jednej nocy a to wierutna bzdura. Ta planeta jest widoczna na naszym niebie codziennie. Tak samo informacje o opozycji Marsa względem Ziemi - kompletna kompromitacja.
  ~Oburzony /2014-04-15 12:08
 • Co wy za bzdury piszecie?
  W opozycji mars był 8 kwietnia. 14 kwietnia mars był najbliżej ziemi, ale Mars-Ziemia-Słońce nie tworzyły już linii prostej, więc to już nie była opozycja.
  ~ogryz777 /2014-04-15 11:26
 • Mars
  jakieś 10 lat temu zbliżył się na odległość 60 mln km
  ~ala /2014-04-15 11:13
 • to znaczy, że
  normalnie Marsa nie widać gołym okiem?
  ~jaa /2014-04-15 09:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...