Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -1°C 1°C 0°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Mammatus zawisł nad Norymbergą

  15-04-2014 21:03 "Bąblowata" chmura zdominowała pejzaż miasta

  Chmurę z charakterystycznymi wypustkami, przypominającymi bąble, a nawet... krowie wymiona, można było zaobserwować nad jednym z niemieckich miast. To zjawisko mamma, rozwijające się w niektórych warunkach u podstawy chmur. W kulistych "kieszeniach" chmury gromadzą się woda bądź lód.

  Chmura pojawiła się w poniedziałek nad Norymbergą - drugim co do wielkości miastem niemieckiej Bawarii. Fotoreporter uchwycił ją, gdy rozciągała się nad starą częścią miasta. W centrum zdjęcia widać wznoszący się na skale zamek (Nurmberger Burg).

  Jak bąble albo wymiona

  Architektura zajmuje jednak niewielki wycinek zdjęcia, które zdominowała ogromna, kłębiasta chmura z charakterystycznymi kulistymi wypustkami w dolnej części. Według niektórych przypominają one bąble, według innych krowie wymiona. Synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski zidentyfikował ją jako mammatusa.

  Ta łacińska nazwa (inaczej: zjawisko mamma) pochodzi właśnie od skojarzenia kształtów wypustek z wymionami lub piersiami. Jak wyjaśnia synoptyk, taka forma tworzy się najczęściej w dolnej części kowadła cumulonimbusa (chmury kłębiastej deszczowej). "Ale może też być w stratocumulusie lub nimbostratusie" - zaznacza Chrzanowski.

  Kieszenie z wodą lub lodem

  Normalnie chmury są od spodu płaskie. Wynika to z procesu ich powstawania. Gorące, wilgotne powietrze unosi się do góry i tam schładza. Kondensuje się do postaci kropel wody o ściśle określonej temperaturze. Po ich uformowaniu takie powietrze staje się nieprzezroczystą chmurą.

  W pewnych warunkach mogą rozwijać się w chmurach swoiste kieszenie, w których znajdują się krople wody lub lód opadający w trakcie parowania w przezroczyste powietrze.

 • lód
  Lód nie paruje - może się topić lub sublimować.
  ~Marcin /2014-04-16 11:30
 • chemtrails
  obejrzyjcie film na YT "Czym spryskiwany jest świat"
  brain107 /2014-04-16 01:14
 • Jak
  amen w pacierzu to wymiona Schroedera i memento dla Niemiec.
  bogdan55 /2014-04-15 22:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...