Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 25°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Z każdą godziną mrok ogarniał kolejne miasta: Sydney, Hongkong, Dubaj, Warszawa...

  29-03-2014 20:31 "Godzina dla Ziemi" ma przypomnieć o zmianach klimatu

  Po zagranicznych metropoliach również wiele polskich miejscowości pogrążyło się w ciemności. O godzinie 20.30 w ramach akcji "Godzina dla Ziemi" światło zgasło m.in. w Pałacu Kultury i Nauki i w Kościele Mariackim. Jak podają organizatorzy, wydarzenie to ma wyższy cel, bo przypomina ludziom o niekorzystnych zmianach klimatu na naszej planecie.

  W tegorocznej akcji udział wzięła rekordowa liczba polskich miast. O 20.30 w mroku pogrążyły się między innymi Pałac Kultury i Nauki, a także Stadion Narodowy. W Krakowie zgasł Kościół Mariacki i Kopiec Kościuszki, a we Wrocławiu Sky Tower. W wydarzenie włączył się również Gdańsk, gdzie wyłączono oświetlenie Złotej Bramy i Dworu św. Jerzego.

  W piątek udział w akcji zapowiedziała administracja publiczna. Światła zostały zgaszone między innymi w budynkach ministerstwa środowiska, rolnictwa i finansów.

  Pierwsze było Sydney

  Pierwszym miastem, w którym rozpoczęła się tegoroczna "Godzina dla Ziemi" było Sydney. Później na godzinę mrok ogarnął niezliczone neony i zwykle rozświetlony 118-piętrowy drapacz chmur w Hongkongu.

  Światło zgaśnie w 150 krajach

  Inne słynne obiekty, na przykład nowojorski Empire State Building czy paryska wieża Eiffla wyłączą światło o godz. 20.30 czasu lokalnego. Wśród zabytków Londynu zaciemniony zostanie między innymi Pałac Buckingham, Tower i Pałac Westminster (parlament). Z kolei w Szkocji zgasną światła na zamku w Edynburgu. W całej Wielkiej Brytanii w akcji ma uczestniczyć 10 mln ludzi.

  W Grecji na godzinę zgaśnie Akropol. W Szwajcarii, gdzie w akcję włączyło się aż 40 miejscowości, w ciemności pogrążą się między innymi katedry w Lozannie i Fryburgu.

  W tym roku w akcji łącznie uczestniczyć będzie 150 krajów.

 • i dobrze
  i dobrze chociasz to mogli zrobic ... !!
  ~Joanna1245 /2014-03-31 13:19
 • Nauka nie boli, właśnie... .
  ~NAUKAnieBOLI osiołku jeden masz takie pojęcie o elektromechanice jak kot o kwaśnym mleku.
  ~Guest214 /2014-03-30 22:50
 • Symbolika?
  Mało tego nic to nie da bo elektrownie pracuja mimo tego ze całe miasto od tak sobie wyłaczy prad na godzine w dodatku stwarza to niebespieczenstwo bo przeciazone zostaja linie poniewaz gdzies ten prad trzeba spozytkowac. KOLEJNA EKO BZDURA
  ~NAUKAnieBOLI /2014-03-30 05:47
 • Godzina dla ziemi w Toronto.
  Miasto wzielo udzial w przedsiewzieciu Godzina dla ziemi..Toronto przez godzine opanowaly egipskie ciemnosci.
  ~bozenna /2014-03-30 04:18
 • Jak się nie da!?
  Da się. Żeby być bardziej eko, to należałoby zlikwidować prasę, radio i telewizję, bo nic nie wytwarzają, brednie piszą i mówią i tylko niszczą przyrodę.... Gdyby nie było prasy, to nie było zanieczyszczeń spowodowanych na produkcję papieru, farb drukarskich, niepotrzebnych urządzeń, mniejsze zużycie energii. Co reszty to sami sobie dodajcie. Chyba jesteście na tyle inteligentni aby już więcej nie czytać tych bredni jakiegoś dziennikarzyny, aby światło wyłączać. Skoro taki mądry to niech sam przestanie niszczyć przyrodę.
  ~Nickie /2014-03-30 00:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...