Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Muskająca Słońce Lovejoy na chińskim niebie. Można ją dostrzec gołym okiem

  09-12-2013 06:26 22 grudnia kometa osiągnie swoje peryhelium

  Chiński fotograf Zhuo Yongsheng wykonał zdjęcia przejścia komety Lovejoy przez nieboskłon. Po połączeniu dziesiątek zdjęć powstał krótki film, rejestrujący spacer obiektu po niebie. Kometa jest widoczna gołym okiem na chińskim niebie od godziny 2.00 każdej nocy, jeśli niebo nie jest zachmurzone. W grudniu tego roku osiągnie swoje peryhelium.

  Lovejoy znajduje się aktualnie w gwiazdozbiorze Wolarza. Na chińskim niebie jest widoczna od drugiej w nocy przy sprzyjającej pogodzie. Yongsheng zarejestrował ją, przebywając w górach Changbai (prowincja Jilin - red.) w północno-wschodniej części kraju.

  Muska Słońce

  Lovejoy jest kometa okresową i należy do komet muskających Słońce z grupy Kreutza, a jej okres orbitalny naukowcy szacują na 314 lat. Odkrył ją australijski astronom Terry Lovejoy 7 września 2013 roku. Jej naukowa to C/2013 R1.

  Peryhelium jej orbity znajduje się w odległości 0,81 j.a. (jednostek astronomicznych - red.) od Słońca. Kometa osiągnie je 22 grudnia 2013 o godzinie 18:40 czasu polskiego.

 • Błąd i to chyba nie jeden...
  Z tego co mi wiadomo, to kometa C/2013 R1 (Lovejoy) aktualnie znajduje się w gwiazdozbiorze Korony Północnej... A nawet gdyby była w Wolarzu, to trzeba kupować biletu do Chin aby ją obserwować - jest ona dobrze widoczna na polskim niebie. Masakra, już nawet mediom nie wolno wierzyć :(
  ~ckm /2013-12-11 01:29
 • Błąd w artykule
  Mylą Państwo dwie komety odkryte przez tą samą osobę.
  C/2011 W3 Lovejoy jest kometą "muskającą Słońce", którą opisujecie, a kometa, którą widać teraz to C/2013 R1 Lovejoy, której niektóre parametry podajecie na końcu.
  Albo redaktor nie wie o co chodzi z "muskaniem Słońca" albo nie wie co to jest jednostka astronomiczna. (to już Merkury jest bliżej Słońca niż ta kometa będzie w peryhelium).
  ~Solo /2013-12-09 07:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....