Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Jest -18 st. C zamiast -7. Zimowy front dotarł na wschód USA

  09-12-2013 09:52 Zima opanowała nie tylko tę część kraju

  Zimne masy powietrza utrzymują się nad dużą częścią USA, powodując silne ochłodzenie oraz obfite opady śniegu i marznącego deszczu. Zarówno na północy kraju, jak i w stanach od środkowego zachodu po Wschodnie Wybrzeże. W wielu miejscach zima zaatakowała wyjątkowo wcześnie, a temperatury są znacznie niższe od średnich wartości dla początku grudnia.

  Opady śniegu i marznącego deszczu przechodziły w niedzielę przez amerykańskie Wybrzeże. Padało w Waszyngtonie, Filadelfii, Nowym Jorku i Bostonie. Podobne warunki panowały na obszarach od Doliny Tennessee po środkowe stany atlantyckiego wybrzeża.

  Według prognoz National Weather Service w poniedziałek sytuacja na Wybrzeżu ma się poprawić, bo temperatura wzrośnie do 4 st. C, przez co śnieg i lód zaczną topnieć. W innych regionach kraju zalegają jednak zimne masy powietrza powodujące duże ochłodzenie. W niedzielę w rejonie Gór Skalistych i w północnych stanach utrzymywał się mróz oscylujący wokół -10 st. C.

  Śnieżna północ

  Na północy mieszkańcy również zmagają się z obfitymi opadami śniegu. W Chicago (Illinois) ze względu na trudne zimowe warunki na drogi wyjechały pługi śnieżne i solarki. W sąsiednim stanie Indiana miejscami spadło nawet 25 cm śniegu, a termometry wskazały wartości bliskie 0 st. C.

  Ostrzeżenie przed trudnymi warunkami wydano dla rejonu Harrisburga. Prognozy przewidywały, że w niektórych okolicach stolicy Pensylwanii spadnie około 10 cm śniegu. Na południu stanu może go przybyć jeszcze więcej. Według niedzielnych prognoz synoptyków w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek opady miały się zmienić w marznący deszcz.

  Zimowa burza wywołała chaos

  Na początku weekendu najtrudniejsza sytuacja panowała w południowo-wschodnich stanach. Rozległy burzowy front spowodował tam załamanie pogody - ochłodzenie, śnieżyce, opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu.

  W Teksasie, Luizjanie, Arkansas, Tennessee i Missouri panują bardzo trudne warunki drogowe - opady ograniczały widzialność, a wilgoć tworzyła warstwę lodowicy na nawierzchniach. Odnotowano setki kolizji i wypadków. Według amerykańskich służb atak zimy pochłonął siedem ofiar śmiertelnych w kilku stanach.

  W regionie sparaliżowany był ruch lotniczy. Ze względu na awarie sieci energetycznej prądu nie miało kilkaset tysięcy odbiorców.

  Atak mrozu

  W wielu częściach kraju zima przyszła zaskakująco wcześnie. - W grudniu średnie temperatury wynoszą tu około 20 st. F (- 7 st. C - przyp red.). Obecnie na zewnątrz jest 0 st. F (-18 st. C - przyp. red) - powiedział mieszkaniec East Kingsford w stanie Michigan. Sporo niższe wartości od średnich dla początku grudnia notowane są na całych Wielkich Równinach i w rejonie Wielkich Jezior.

 • Ocieplenie, czyli "zmiany" klimatu
  No jak tam ekooszolomki? Co tam z tym efektem cieplarnianym? Och, przepraszam, "zmianami klimatu"?
  ~astrolog /2013-12-09 13:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....