Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Niż Yoda sprowadzi zamiecie śnieżne, marznący deszcz i porywisty wiatr

  08-12-2013 18:00 To niewielki, ale bardzo aktywny ośrodek baryczny który da się we znaki

  Europa z ośrodkiem barycznym (godz. 17.30) i krótka prognoza TVN Meteo

  sat24.com

  - Wieczorem niż znajdzie się nad Bałtykiem. Ciśnienie w jego centrum sięgnie 997 hPa, więc nie będzie on zbyt głęboki - powiedziała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Niż Yoda sprowadzi porywisty wiatr o prędkości 80 km/h, marznący deszcz i miejscami nawet 15 cm śniegu.

  Niż Yoda jest niewielki, ale bardzo aktywny - podkreśla Unton-Pyziołek. Towarzyszyć mu będzie porywisty wiatr, ale najbardziej uciążliwe będą opady.

  Zamiecie i wichury

  Synoptyk przewiduje, że czeka nas pochmurna noc. Niewykluczone są także obfite opady śniegu, śniegu z deszczem i marznącego deszczu. Najintensywniejsze opady śniegu (do 15 cm) przewidywane są na Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu, wschodnim Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Karpatach.

  Z kolei w pasie od Zatoki Gdańskiej i Warmii przez centrum kraju, Mazowsze po Małopolskę i Podkarpacie pojawią się przelotne opady śniegu z deszczem, przechodzące w marznący deszcz.

  Groźnie na drogach

  Jak podkreśla synoptyk TVN Meteo, sytuacja na drogach może być bardzo groźna. Pojawi się gołoledź, a silny wiatr wywoła zamiecie śnieżne. Znacznie pogorszy się widzialność i przyczepność, wymuszając na kierowcach ograniczenie prędkości i zwiększoną czujność.

  Za sprawą tego ośrodka barycznego w kraju pojawią się silniejsze porywy wiatru, na północy sięgające 80 km/h.

  - Takie prędkości wiatru prowadzą do połamania gałęzi czy przesuwania niewielkich obiektów, jednak od wiatru bardziej uciążliwe będą opady - podkreśla Arleta Unton-Pyziołek.

  Ksawery już odszedł na dobre

  A co z poprzednim niżem, który od czwartku systematycznie psuł pogodę w Polsce? - Ksawery jest teraz nad Rosją - informował przed godz. 8.00 prezenter TVN Meteo, Tomasz Wasilewski. - To już jest ekshuragan, eksżywioł. A w Polsce się wypogodziło i z tego powodu temperatura o poranku spadła do -5 st. C. Natomiast na północy Skandynawii temperatura tego poranka spadła do -33 st. C. Właśnie stąd napłynęło do nas chłodne powietrze, choć oczywiście nie jest ono tak zimne jak tam daleko na północy.

  "Ksawery był wyjątkowy"

  Śledząc trasę niżu, który niedługo zepsuje pogodę w Polsce, można dojść do wniosku, że tor jego "wędrówki" jest bardzo podobny do toru, którym poruszał się Ksawery. Tomasz Wasilewski studzi jednak obawy i wyjaśnia, że cyklon, który dziś wpływa na pogodę w naszym kraju aż tak niebezpiecznym nie będzie.

  - Ne każdy niż jest taki sam i nie każdy wygląda tak samo. Nie każdy też przynosi taki porywisty wiatr i tak wysokie opady. Ksawery był wyjątkowy - skomentował prezenter.

 • Poznań
  Padało całą noc, jest plus 7 stopni, a po śniegu nie ma śladu
  ~ala /2013-12-09 07:36
 • podkarpacie
  okolice Tarnobrzega zaczyna sypać śnieg!!!
  ~Tomasz /2013-12-08 21:04
 • Międzyrzec Podlaski
  -1,5 stopnia aktualnie snieg ok 10 cm lód
  ~fan /2013-12-08 20:38
 • Pada
  W Małej wiosce Krępna w Woj.Opolskim Padał deszcz grad deszcze ze śniegiem a teraz sypie sam śnieg temp -2 stp.Pada od godz. 18
  ~lolek /2013-12-08 20:31
 • spokoj
  hrubieszow -4 i cisza
  ~zaspany /2013-12-08 20:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....