Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Lawinowe checkpointy startują w Tatrach

  30-11-2013 13:27 "Dla bezpieczeństwa należy posiadać detektor lawinowy"

  Od momentu zejścia lawiny ratownicy mają ok. 15 min na uratowanie przysypanego (wideo archiwalne)

  TVN24

  Urządzenia do kontrolowania sprawności detektorów lawinowych zostały zamontowane w Kuźnicach i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. - Sprawny detektor może uratować życie turyście - twierdzą ratownicy górscy.

  - Planując zimową wycieczkę w góry, dla własnego bezpieczeństwa należy posiadać detektor lawinowy i sprawdzić jego sprawność. Takie urządzenie powinien mieć każdy uczestnik wycieczki - radzi Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Punkt kontroli umożliwia szybką, łatwą i przede wszystkim skuteczną kontrolę detektorów. Wystarczy, że do tablicy kontrolnej zbliżymy swój detektor włączony na funkcję "send", czyli nadawanie – wyjaśnił.

  Zielone światło

  Lawinowy checkpoint poinformuje o wyniku kontroli poprzez zapalenie lampki. Zielone światło oznacza, że detektor jest sprawny i po zasypaniu przez lawinę będzie wysyłał prawidłowy sygnał. Pomarańczowe światło będzie oznaczało, że detektor wysyła sygnał, ale nie jest on prawidłowy. Czerwone światło informuje, że urządzenie jest uszkodzone.

  Detektor lawinowy ma dwie funkcje: tryb nadawania, czyli wysyłania sygnału, gdy turysta znajdzie się pod śniegiem, oraz tryb poszukiwania – odbierania sygnału nadawanego z innych detektorów. Ratownicy górscy przypominają, że w ekwipunku turysty wybierającego się na zimową wędrówkę w góry powinna znaleźć się także sonda lawinowa oraz łopatka. W razie zasypania przez lawinę towarzyszy wędrówki, można od razu przystąpić do ich poszukiwania pod zwałami śniegu.

  Uwaga na lawiny

  Z informacji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wynika, że w latach 1996-2010 w polskich Tatrach lawiny śnieżne porwały 134 osoby. 39 osób poniosło śmierć, 27 zostało rannych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....