Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • W górach zima trwa w najlepsze. Miejscami 80 cm śniegu

  28-11-2013 12:17 Ratownicy apelują, by zachować ostrożność na szlakach

  Zima w Tatrach

  Shutterstok

  - W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego - informują ratownicy TOPR. Miejscami zalega aż 80 centymetrów białego puchu. Warunki w górach zachęcają do spacerów po szlakach, ale ratownicy apelują o rozwagę. W plecaku powinniśmy zawsze mieć ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy, a w głowie - rozsądek - podkreślają.

  Typowo zimowe warunki panują w Tatrach. Przed dziesiątą rano szlaki przykryte były grubą warstwą śniegu z licznymi oblodzeniami.

  Wszędzie biało...

  Rano na Kasprowym Wierchu leżało 80 cm śniegu, a termometry na tym szczycie wskazywały 4 stopnie mrozu. Z kolei w Dolinie Gąsienicowej było niemalże 60 cm śniegu, a w nad Morskim Okiem - "skromne" 30 cm białego puchu.

  Tatry nie dla amatorów

  Jak informuje ratownik TOPR Robert Kidoń, w Tatrach panują niekorzystne warunki turystyczne i obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

  Wybierając się na wyprawy wysokogórskie, to jest na szlaki powyżej schronisk, należy zabrać odpowiedni ekwipunek oraz mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zimowej turystyce.

  - Poruszanie się po górach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych - podkreślił Kidoń.

  W Bieszczadach skromniej

  W Bieszczadach i w Beskidzie Niskim leżało od dwóch do pięciu centymetrów śniegu. Korzystając z niskich temperatur (w Cisnej i w Ustrzykach Górnych w Bieszczadach słupki rtęci wskazywały pięć stopni mrozu), niektóre stacje narciarskie rozpoczęły naśnieżanie stoków.

  Rozsądek przede wszystkim

  W ocenie GOPR, warunki turystyczne panujące w Bieszczadach są dobre. To jednak nie zwalnia nas z odpowiedzialności.

  - Wybierając się w góry, należy pamiętać o możliwości nagłego ochłodzenia i wcześniej zapadającym zmroku - podkreśla Jerzy Godawski, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....