Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 18°C 11°C Deszcz
zwiń
Informacje
 • Rysie zaczęły wychodzić z lasów. To przez mroźną zeszłoroczną zimę

  28-11-2013 16:41 W głębi lasów trudniej im znaleźć pożywienie. Sarnę łatwiej upolować na polu

  WWF chce przywrócić populację rysia. Na filmie wizyta TVN24 u rysi w Puszczy Piskiej (mat. arch.)

  Fot. Shutterstock, Film: TVN24

  Rysie wychodzą z lasów, aby zdobyć pożywienie - alarmuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Ubiegłoroczna mroźna zima mogła spowodować spadek liczebności saren, co zmusiło rysie do szukania pokarmu poza lasami.

  - Dane z obroży telemetrycznych rysiów sprowadzonych z Estonii pokazują, że zwierzęta te często wychodzą z lasu, by zdobyć pożywienie – powiedział Stefan Jakimiuk z WWF Polska.

  Rysie na teren północno-wschodniej Polski sprowadzono z Estonii. Co ciekawe, tam zaobserwowano taki sam trend.

  Wyjście z lasów - jak uważają eksperci WWF - może wynikać z tego, że ostatnie dwie zimy były długie i mroźne, co mogło doprowadzić do spadku populacji sarny w lasach północno-wschodniej Polski. Rysie zaczęły polować na sarny na granicy lasów i terenach polno-leśnych, bo tam występuje więcej saren niż w środku dużych kompleksów leśnych.

  Lepsze warunki

  Bardzo ważne jest stworzenie dogodnych warunków do życia dla rysi przesiedlonych z Estonii do dużych kompleksów leśnych na Mazurach - uważa WWF. Dlatego organizacja zamierza prowadzić wysiew lucerny i dosadzać drzewa liściaste (dęby, lipy, graby, jabłonie i grusze), które po podrośnięciu staną się pożywieniem dla sarny. Do 2014 roku WWF zamierza stworzyć ok. 20 ha poletek zgryzowych i ok. 60 ha upraw leśnych z drzewami liściastymi. Zatrzymanie populacji saren zatrzyma także rysie.

  Odnowić populację rysia

  Rysie żyły w mazurskich lasach jeszcze 20 lat temu, ale wyginęły w wyniku polowań i presji człowieka. Odławianie rysi w Estonii i wypuszczanie w mazurskich lasach jest jedną z dwóch metod odbudowy populacji tych drapieżników.

  Organizacja ekologiczna WWF Polska sprowadziła z Estonii już cztery rysie. W 2012 roku WWF Polska wypuściła w mazurskich lasach trzy estońskie rysie. Jeden z nich nie przeżył z powodu pasożytów.

  Małe zagęszczenie rysiów

  – Ostatniej  wiosny planowaliśmy sprowadzić do Polski dwa rysie. Niestety, z powodu małego zagęszczenia rysiów w estońskich lasach, udało nam się odłowić tylko jedno zwierzę. Mamy nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiać, bo nasi estońscy koledzy zaobserwowali w tym roku sporo saren prowadzących po 2, a nawet 3 koźlęta - dodał Jakimiuk.

  WWF chroni rysie w ramach projektu "Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem w działaniach na rzecz przywrócenia rysia do mazurskich lasów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

 • do wypad
  Czy ty w ogóle wynosisz swój spasiony brzuch czasem do lasu? no właśnie, to wyjdź czasem i doświadcz przyrody, jej piękna bo to może cię uratować przed zgąbczeniem mózgu, które jest już w zaawansowanym stadium.
  ~piotr /2013-12-13 00:17
 • do -wypad
  takich jak ty powinni utylizowac.
  ~mariuszbialystok /2013-12-12 17:41
 • szkoda czasu na tekie bzdety
  zdelegalizować ten cały WWF a kasę rozdać ubogim ludziom albo stworzyć jakieś zakłady pracy anie pierdołami głowę zawracać . Komu potrzebny jest ryś oprócz tego całego WWFu .. tylko im bo inaczej nie mieliby pwodu żeby istnieć i zgarniać kasę na swoje istnienie .. sami sobie tworzą środowisko życia . Wpuszczą ze dwa trzy rysie albo wilki do lasu, wiadomo że to nie przeżyje bo dzikie psy zagryzą albo samochód rozwali albo rolnik za zagryzanie baranów, ale WWF może potem cały rok te rysie "badać" obserwować uuuu roboty huk - a na to potrzeba kasy ... no i się żyje z tych rysi .... dobrze się żyje i się jeszcze pożyje jak widać .
  ~wypad /2013-12-03 15:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....