Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Ten model NASA pozwala tworzyć prognozy na dwa lata naprzód

  22-11-2013 14:40 Rodzaje i właściwości wiatrów są oznaczone na mapie różnymi kolorami

  Goddard Earth Observing System Model, tzw. "Portret Wiatru"

  NASA

  Naukowcy z amerykańskiego Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda stworzyli precyzyjny model rozkładu wiatrów na całym świecie. Umożliwia on tworzenie prognoz zmian w ziemskiej atmosferze nawet na dwa lata do przodu. To możliwe dzięki nieustannemu napływowi niezliczonych danych, które na bieżąco przetwarza należący do NASA superkomputer Discovery.

  "Portret wiatru" to model pozwalający na opracowywanie szczegółowych prognoz zmian w atmosferze.

  Funkcjonujący także pod nazwą "Goddard Earth Observing System Model" (w skrócie GEOS-5 - red.) opracowali naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda.

  Dane, na których opiera się model, przetwarza w czasie rzeczywistym pracujący w Centrum superkomputer Discovery. To aktualne dane takie jak temperatura mórz w każdym miejscu na Ziemi, aktywność wulkanów na świecie, poziom emisji gazów itp.

  Wszystkie barwy nauki

  GEOS-5 pozwala przewidzieć, co wydarzy się 3,5 kilometra nad naszymi głowami przez najbliższe trzy miesiące. Te "niskie" wiatry na mapie oznaczono jako najjaśniejsze, białe smugi.

  Umożliwia on również prognozę dla potężnych wiatrów znajdujących się wyżej w troposferze. Te znajdujące się 7 kilometrów nad powierzchnią Ziemi potężne masy powietrza, pędzące średnio 630 km/godz. zostały oznaczone na czerwono, przechodząc w żółć tam, gdzie prędkość jest mniejsza.

  Poszczególne prądy strumieniowe, znajdujące się nad naszymi głowami, naukowcy podporządkowali poszczególnym kolorom. Dzięki temu wystarczy jeden rzut oka, by uzmysłowić sobie położenie i rozmiary każdego z nich.

  Wyjątkowy model

  Bogactwo informacji, tworzących GEOS-5, pozwala na wnikliwe badania zachodzących zmian. Analiza danych umożliwia określenie i zlokalizowanie bezpośrednich przyczyn takich zjawisk jak cyklony czy huragany. Model GEOS-5 stanowi unikalne narzędzie pracy synoptyków i klimatologów.

 • prognoza dwutygodniowa
  Mój pies tydzień temu przestał zrzucać futro, czyli pod koniec przyszlego tygodnia zmieni się pogoda z cieplej jesiennej na na znacznie chłodniejszą zimową. O szczegóły go nie pytałem.
  ~reksio /2013-11-22 18:55
 • pogody
  tórą sam reują
  ~anonymous /2013-11-22 17:58
 • A co może HAARP ?
  To by było dopiero ciekawe. Co może HAARP o to jest pytanie. Szkoda ,że amerykańscy naukowcy o tym nie opowiadają.
  ~JJJ /2013-11-22 16:19
 • Prognozy
  W lutym tego roku prognozy przewidywaly ze okolo 15 huraganow o duzej sile bedzie penetrowalo USA w okresie huraganowym ktory wlasnie sie konczy. Rzeczywistosc jest taka ze praktycznie ani jeden powazniejszy huragan nie pojawil sie w okolicach zatoki meksykanskiej :) Juz dawno takiego spokojnego roku nie bylo.
  ~Billy /2013-11-22 16:00
 • Hahaa
  Nie potrafią przewidzieć pogody na trzy dni,a zabierają się za przewidywanie pogody na 2 lata!
  ~darkal77 /2013-11-22 15:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....