Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 30°C 16°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Krzem przegrywa z nanorurkami. Cedric zapowiada przełom

  20-11-2013 07:46 Pierwszy komputer wykorzystujący nanorurki węglowe

  Wyprzedza swoje czasy co najmniej o 10 lat - mówią naukowcy o komputerze stworzonym przez badaczy z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Cedric jest pierwszym na świecie takim urządzeniem zawierające wyłącznie tranzystory zbudowane na bazie nanorurek węglowych. To także duży postęp w badaniach nad konstruowaniem mniejszych, szybszych i oszczędzających energię urządzeń elektronicznych.

  Cedric to pierwszy w pełni funkcjonalny komputer zawierający wyłącznie tranzystory zbudowane na bazie nanorurek węglowych. Uważa się, że to właśnie one najprawdopodobniej zastąpią w rdzeniach komputerów krzem, który według naukowców około 2020 osiągnie granicę swoich możliwości przy tworzeniu coraz mniejszych tranzystorów o coraz wyższej wydajności.

  Cylindry z grafenu

  Oznaczane skrótem CNT nanorurki węglowe to nieskończenie małe cylindry o ściankach zbudowanych ze zwiniętego grafenu, czyli (jednoatomowej warstwy grafitu (który jest odmianą węgla). Ze względu na ich bardzo małe rozmiary, inżynierowie mogą zmieścić w układach scalonych znacznie więcej tranzystorów zbudowanych z nich niż krzemowych.

  Naukowcy już od lat prowadzą badania nad wykorzystaniem CNT w tworzeniu urządzeń elektronicznych nowej generacji - mniejszych, szybszych i bardziej energooszczędnych niż obecnie. Stworzenie Cedrika stanowi ważny krok w tym procesie.

  Walka z niedoskonałościami

  Tranzystory z nanorurek węglowych są wytwarzane w jednym z laboratoriów Uniwersytetu Stanforda w specjalnym zamkniętym, bezpyłowym środowisku o kontrolowanej przez naukowców temperaturze i wilgotności.

  Jak wyjaśnia Subhasish Mitra profesor nadzwyczajny wydziału techniki elektronicznej tej uczelni, kluczem do sukcesu okazało się przezwyciężenie niestabilności nanorurek. Chodzi o to, że niewielka część z nich czasami zachowuje się jak metalowa ścieżka, która przez cały czas przewodzi prąd, zamiast być jak półprzewodniki, które mogą być wyłączone.

  - Sprostaliśmy tym wymaganiom dzięki koncepcji, którą nazywamy "konstrukcją odporną na niedoskonałości". Pomoże nam ona tworzyć systemy działające poprawnie mimo faktu, że nie można wyeliminować  wszystkich niedoskonałości na tym poziomie - powiedział prof. Mitra.

  Szybkość bez zużycia energii

  Naukowcy podkreślają, że technologia wykorzystana w komputerze Cedric wyprzedza swoje czasy co najmniej o 10 lat.

  - Komputer wykorzystujący tranzystory z nanorurek jest energooszczędny, tak samo telefon komórkowy wykorzystujący nanorurki nie wymaga ciągłego ładowania. Spodziewamy się, że tego rodzaju urządzenia ulegną miniaturyzacji ze względu na małe rozmiary nanorurek, a do tego będą projektowane  z bardziej zróżnicowanymi funkcjami - powiedział profesor Philip Wong z wydziału inżynierii elektronicznej w Stanford University.

 • polski grafen
  a co z naszym grafenem, już sprzedany? sami moglibyśmy robić takie układy przecież...
  ~zzz /2013-11-21 12:56
 • Nieskończenie małe cylindry
  Coś takiego nie istnieje
  ~sceptyk1944 /2013-11-21 12:50
 • lab
  Kontrolowane środowisko w ujęciu tego artykułu jest po pierwsze bardzo trudne w osiągnięciu, a po drugie bardzo drogie w utrzymaniu. Bardzo. Warunki stref czystych klasy 1 to przede wszystkim absolutny brak kurzu i zanieczyszczeń.
  Nieskończenie małe to bardzo trafna metafora, wg mnie, która w tekście popul.nauk. daje pewne wyobrażenie o rozmiarze.
  ~ktos /2013-11-21 08:18
 • grafen
  ciekawe za ile polacy im odkopsali technologie!znajac zycie gratis+1.000000dolarkow atechnolodzy zarobia 1000x wiecej
  ~koloolo /2013-11-20 23:40
 • pięknie powiedziane....
  tak, wiele podobnych artykułów w tvn24 (ale i nie tylko) jest pisanych przez ludzi, którzy (jeszcze bardziej niż Autor) nie mają pojęcia o czym piszą ale starają się nadrobić miną czyli czymkolwiek (o błedach stylistycznych czy logicznych nie wspomnę). Stwierdzenie "nieskończenie małych" jest całkiem niezłe, myślę, że kto wie.... może to oznacza, że są wielokrotnie mniejsze od samego atomu? Niech mnie Autor uświadomi, błagam :)
  Mnie spodobało się bardzo stwierdzenie:
  "środowisku o kontrolowanej przez naukowców temperaturze i wilgotności."
  to coś jak ja jadę do pracy w pojeździe, w którym prędkość i kierunek jazdy, temperatura wnętrza i sporo innych jest (dumnie!) kontrolowanych przeze mnie, a co! :D
  Pozdrawiam wszystkich! :)
  ~tomii /2013-11-20 18:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....