Informacje
 • Dwie komety na niebie. "Można je dojrzeć gołym okiem"

  19-11-2013 13:48 Komety stają się coraz jaśniejsze i lepiej widoczne

  Kometa ISON (zdjęcie z kwietnia)

  NASA

  Na porannym niebie można obserwować dwie jasne komety z rozbudowanymi warkoczami. Komety stają się coraz jaśniejsze. Do obserwacji zachęca Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  C/2012 S1 (ISON) to kometa, którą już okrzyknięto kometą stulecia i która pod koniec listopada b.r. miała osiągnąć blask porównywalny z Księżycem w pełni (choć ma wtedy być widoczna tylko trochę ponad 1 stopnień od Słońca).

  - W ostatnich miesiącach kometa ISON zawodziła jednak oczekiwania i była około dziesięciu razy słabsza od oczekiwań. Sytuacja zmieniła się w okolicach 14 listopada, gdy kometa pojaśniała nagle kilka razy i jej blask wzrósł do 5.0-5.5 magnitudo. To oznacza, że w dobrych warunkach kometę można dojrzeć gołym okiem - wyjaśnił Arkadiusz Olech.

  Widoczna przez lornetkę

  Problem w tym, że dobrych warunków teraz nie ma, bo w obserwacjach przeszkadza Księżyc tuż po pełni. Kometa powinna być jednak widoczna przez małą nawet lornetkę, a da się ją uwiecznić bez problemów niemal każdym aparatem cyfrowym z jasnym obiektywem standardowym.

  - Jakby tego było mało, 7 września odkryto kolejną kometę. Dokonał tego australijski miłośnik astronomii Terry Lovejoy i kometa uzyskała nazwę C/2013 R1 (Lovejoy). Obecnie jej blask wynosi też w okolicach 5.0-5.5 magnitudo, a warunki do jej obserwacji są lepsze niż w przypadku komety ISON - mówi Olech.

  "Wciąż jaśnieją"

  Aby dojrzeć i sfotografować obie komety najlepiej wstać nad ranem, około półtorej godziny przez wschodem Słońca. ISON minęła ostatnio Spikę - najjaśniejszą gwiazdę w konstelacji Panny, 22 listopada znajdzie się w konstelacji Wagi, a 24 listopada będzie tylko niespełna 5 stopni od planety Merkury i planety Saturn.

  C/2013 R1 (Lovejoy) świeci wyżej nad horyzontem. Obecnie znajduje się w południowej części konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, za dwie doby przejdzie do gwiazdozbioru Psów Gończych, a pod koniec miesiąca znajdzie się w Wolarzu.

  "Warto dodać, że obie komety małą już ładnie rozbudowane warkocze i jednocześnie obie wciąż jaśnieją" - zapewnia Olech.

 • Nie dziwi nic.
  Ja jestem za tym, żeby jak najdokładniej wyrażać to, co ma się do powiedzenia/napisania. I jak ktoś ma z tym problemy, to żadne tłumaczenie niezgodne z rzeczywistością nie ma sensu.
  Podobnie z ta "wielkością". To tak jakby np. napisać, że moje kolumny maja wielkość 92 dB - co jest absolutna bzdurą, bo maja wielkość 45l a ich efektywność wynosi 92 dB. Nie dziwię się, że w tym kraju wszystko jest kulawe, skoro każdy sobie wszystko po swojemu widzi i traktuje i opisuje...
  ~polus /2013-11-20 19:44
 • jak to co?
  Po co to czepianie się?,,niebo się obraca" w sensie dosłownym, wizualnym. Przecież wszyscy(albo prwie wszyscy) wiedzą, że jest to skutek ruchu obrotowego Ziemi. A co do ,,wielkości 8mag'', to przeciez wiadomo, ze nie chodzi o wielkość jako rozmiar, a o wielkość fizyczną, czyli w tym przypadku jasnośc blasku.
  ~pegi /2013-11-20 11:16
 • @polus
  Odkąd znamy OTW mówienie że coś się obraca a cos nie nie ma sensu. Możemy powiedzieć tylko że coś się obraca względem czegoś, a czy to czy tamto jest nieruchome, tego nikt nie wie.
  ~tomaszz /2013-11-20 10:54
 • Co wy komentujecie?
  Nie że niebo się obraca, tylko ziemia (podstawowe podstawy podstaw), a 8 mag to nie wielkość tylko jasność jej blasku.
  ~polus /2013-11-19 22:53
 • Dziwne
  bo lovejoy wg stellarium ma wielkosc 8mag i mozna ja jedynie dostrzedz za pomoca lornetki i to nie kazdej...
  ~deamoon /2013-11-19 19:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....