Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 30°C 16°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Nadlatuje ISON. Kiedy zobaczymy ją gołym okiem?

  15-11-2013 15:46 Karol Wójcicki o tym, jakie niespodzianki szykuje nam listopadowe niebo

  Jaka będzie kometa ISON, nikt już nie jest pewien

  NASA

  Już 28 listopada "kometa stulecia" osiągnie peryhelium, czyli znajdzie się najbliżej Słońca. - To jednak wcale nie oznacza, że wtedy będzie najlepiej widoczna - zaznacza Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. A kiedy zobaczymy ją gołym okiem?

  - Komety są jak koty. Mają długie ogony i robią dokładnie to, na co mają ochotę - przypomniał powiedzenie Karola Levy'ego Karol Wójcicki. Jak sam przyznaje, naukowcy sami już nie są pewni, czy "kometa stulecia" zasłuży na swoje miano.

  Gasnące nadzieje

  Naukowcy spodziewali się, że ISON będzie jednym z najjaśniejszych obiektów, jakie będziemy mieli okazję oglądać na niebie w listopadzie. Niestety im mniejsza jest odległość komety do Słońca, tym mniejsze nadzieje naukowców.

  - Nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy nazywana kometą stulecia kometa ISON faktycznie osiągnie tak spektakularną jasność, o jakiej się mówi - przyznaje Wójcicki.

  Według eksperta, ISON najlepiej widoczna będzie na tydzień przed i po peryhelium, jeśli uda jej się je przetrwać. Na przedmieściach będziemy mogli jej się przyjrzeć gołym okiem już pod koniec przyszłego tygodnia, tj. 21 listopada. Jeśli przetrwa bliskie spotkanie ze Słońcem, będzie widoczna ponownie 6-7 grudnia.

  Miesiąc z kometami

  - Listopad 2013 od dawna stał pod znakiem komety ISON - przyznaje Wójcicki. - Nikt się jednak nie spodziewał, że będziemy mogli obserwować aż cztery obiekty. Tym razem komety zaskoczyły nas pozytywnie - przyznaje.

  Poza C/2012 S1 (ISON), "kometą stulecia", będziemy mogli zobaczyć 2P/Encke, uważaną za cżestego gościa okolic Słońca, oraz C/2012 X1 (LINEAR).

  - Czwarta to prawdziwa świeżynka - C/2013 R1 (Lovejoy) - podkreśla Wójcik. Na początku września odkrył ją łowca komet Terry Lovejoy. To nie jego pierwsze odkrycie: wypatrzył on kometę C/2011 W3 (Lovejoy), która w grudniu 2011 r. przeleciała przez koronę słoneczną i przetrwała tak bliskie spotkanie. Sam Wójcicki określa to jako "działanie naprawdę karkołomne" dla komety, będącej wtedy świetnie widoczna gołym okiem dla obserwatorów z południowej półkuli Ziemi.

 • ISON
  to nie kometa, tylko planeta Nibiru, która niebawem zniszczy Ziemię!
  ~ala /2013-11-17 12:46
 • ISON to Wielka lipa i tyle w temacie !!!
  Rozdmuchany temat a skuteczność porównywalna do reprezentacji Polski.
  ~ksmamona /2013-11-16 10:35
 • ...Przybywa...
  ...przybywa z mroznych glebin kosmosu.- jezeli znajdzie sie blizej Slonca to znaczy ,ze sie ogrzeje i para wodna utworzy ogon o dlugosci milionow kilometrow,- dlatego w nocy na Niebie jest tak bardzo widoczna ...-- wiedzielismy o tym 30 lat temu i 100 lat temu a niektorzy mysla ,ze to ognista kula..
  ~mrc /2013-11-16 08:52
 • No no ciekawe
  Może będę oglądać z chłopakiem , ale będzie zimno ... może ogrzeje ;D
  ~patkaigra /2013-11-15 20:59
 • Król stoku
  Nadlatuje król stoku w Maroku :))))))
  ~goleoko /2013-11-15 18:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....