Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Niepodważalny dowód globalnego ocieplenia. Arktyka najcieplejsza od 44 tys. lat

  26-10-2013 18:04 Temperatura tego lata pobiła rekord

  Badania przeprowadzone na Ziemi Baffina wskazują, że globalne ocieplenie wcale nie jest mitem. na filmie - Tomasz Wasilewski opowiada o Arktyce

  Fot.: Shutterstock, film: Encyklopedia Pogody TVN Meteo

  Średnia temperatura w ciągu lata w Arktyce była najwyższa od 44 tys. lat, a być może nawet od 120 tys. lat. Według naukowców to pierwszy nieodparty dowód na globalne ocieplenie.

  Naukowcy z Uniwersytetu w Boulder (Kolorado) zbadali szczątki mchu, które dotychczas znajdowały się pod pokrywą lodową. Przy wykorzystaniu metody radiowęglowej udało się im określić, kiedy rośliny te zostały przykryte lodem. Okazało się, że od 44 tys. lat mchy nie zostały odkryte.

  Nieodparte dowody na ocieplenie

  - Nasze badania to pierwszy bezpośredni dowód na ocieplenie klimatu. Temperatura w kanadyjskiej części Arktyki jest wyższa od średniej temperatury sprzed 44 tys. lat, a może i nawet sprzed 120 tys. lat, kiedy to do Ziemi docierało o dziewięć procent promieniowania więcej - wyjaśnił prof. Gifford Miller, autor badania.

  Naukowcy poddali analizie 145 próbek szczątków mchu, które znajdowały się w miejscach odległych o około metr od cofającego się lodowca. Należy przy tym dodać, że pokrywa lodowa cofa się tam o średnio 2-3 metry rocznie.

  To człowiek jest odpowiedzialny

  - Kluczowe tutaj jest przede wszystkim potwierdzenie bezprecedensowego ocieplenia Arktyki - powiedział prof. Gifford Miller. - Badanie rzeczywiście pokazuje ocieplenie klimatu, o którym ciągle mówimy. A przyczyny tego zjawiska nie należy doszukiwać się w naturalnej zmienności, tylko w emisji gazów cieplarnianych do atmosfery - dodał.

  Rekordowo ciepło 20 lat

  Według ekspertów, Arktyka ociepla się od początku ubiegłego wieku, jednak najbardziej widoczne efekty tego procesu widoczne są od lat 70. Ostatnich 20 lat jest już niemal rekordem. - Cała Ziemia św. Baffina się topi. Spodziewamy się, że nawet bez globalnego ocieplenia pokrywa lodowa w końcu zniknie - podsumował prof. Miller.

  Wyniki badania zostały opublikowane pięć dni temu w ostatnim wydaniu "Geophysical Research Letters".

 • Zatrwazajaca manipulacja
  Lato moglo byc najcieplejsze ale kilka ostatnich zim na Antarktydzie bylo przerazliwie zimnych. Przerazajace, jak niektorzy potrafia manipulowac.
  ~Alek /2014-05-10 19:54
 • A na antarktydzie
  rekord chłodu
  ~Cyc /2013-12-11 01:59
 • tjaaaa
  jak rozumiem, naukowcy snujac takie teorie sa nacpani i pijani? skoro taka temperatura byla 40 tys lat temu, i globalne ocieplenie to wina czlowieka, to wniskuje ze 40 tys lat temu mielismy tak dobrze rozwiniety przemysl ciezki i tak duzo samochodow, ze rowniez my ocieplamy klimat?
  ja pier, sami sobie znajduja dowody na to ze ocieplenia i epoki lodowcowe byly, sa i beda, niezaleznie od dzialalnosci czlowieka na przestrzeni wiekow. na grenlandii kiedys kwitlo rolnictwo, a kiedy indziej byl potop szwedzki, kiedy to baltyk zamarzal i wojska szwedzkie wlasnie przez baltyk do nas przeszly
  ~bialy /2013-12-10 10:12
 • Ocieplenie z winy człowieka?
  O ile fakt emisji gazów cieplarnianych nie podlega dyskusji o tyle teoria, że to tylko człowiek jest winowajcą takiego stanu rzeczy nie jest do końca przekonywująca.
  Czy wzięto pod uwagę wpływ np. zmiany biegunowości ziemi, lub zmianę promieniowania słonecznego od tamtych czasów? Ocieplanie się klimatu ziemi, jak również oziębianie się może być zwykłym stanem przejściowym nie podlegającym żadnemu działaniu ze strony człowieka. Słyszałam też opinię, iż loty w kosmos prowadzą do kataklizmów.
  ~Iwona /2013-10-27 20:43
 • do: Leg
  Grenlandia sięga dalej na południe niż Islandia, jej południowy cypel leży na szerokości Sztokholmu i Petersburga
  ~ala /2013-10-26 23:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....