Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -4°C 2°C -6°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Na koncie zabójczego supertajfunu kolejnych 25 ofiar

  23-09-2013 07:26 Usagi nie ustaje w swojej niszczycielskiej wędrówce

  - Co najmniej 25 ludzi zginęło w południowych Chinach w następstwie uderzenia tajfunu Usagi - podały w poniedziałek chińskie władze. Cyklon wywołał paraliż komunikacyjny w regionie: wstrzymano kolej, samoloty oraz statki.

  Najpotężniejszemu w tym roku tajfunowi towarzyszą ulewne deszcze oraz wiatry wiejące z prędkością do 175 km/h, w porywach nawet do 213 km/h. Jak podała chińska telewizja państwowa CCTV, w niedzielę wieczorem Usagi dotarł do wybrzeża prowincji Guangdong i przeszedł przez okolice miasta Shanwei.

  Plan awaryjny

  Silny wiatr zrzucał samochody z dróg, wyrywał drzewa i wybijał okna. - Jeden z powiatów został całkowicie pozbawiony elektryczności i wody pitnej - podała agencja informacyjna Xinhua.

  Władze prowincji Guangdong wprowadziły też plan awaryjny w elektrowni atomowej Daya Bay; Xinhua poinformowała, że zredukowano moc w czterech z sześciu reaktorów.

  Paraliż zapanował też w komunikacji. Odwołano kursy pociągów dużych prędkości, odjeżdżających z Kantonu do Pekinu. Wstrzymano też setki lotów z lotnisk w Kantonie, Shenzhen i Hongkongu. W okolicach Hongkongu i Makau panują też poważne ograniczenia w ruchu morskim.

  Coraz słabszy

  Usagi, nazywany też supertajfunem, porusza się w kierunku północno-zachodnim. Według chińskiego krajowego centrum meteorologicznego jego siła będzie słabła wraz z wchodzeniem coraz głębiej w ląd.

  W sobotę Usagi przeszedł nad Tajwanem i Filipinami. Zginęły wtedy co najmniej dwie osoby. Wiatr uszkodził setki linii energetycznych oraz telefonicznych. Ulewne deszcze dodatkowo doprowadziły do lokalnych powodzi. Tylko na Tajwanie władze ewakuowały prawie 3 tys. osób, a także zamknęły tysiące biur, urzędów i szkół.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...