Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Brudne powietrze zaskakująco zabójcze w Europie

  19-09-2013 14:41 Zanieczyszczenia co roku zabijają ponad 2,1 mln ludzi z całego świata

  Przedwczesna śmiertelność spowodowana zanieczyszczeniami powietrza. Na filmie smog nad Krakowem

  Fot.: NASA, film: TVN24

  Zanieczyszczenia powietrza są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Rocznie z powodu "brudnego" powietrza umiera 2,1 mln ludzi. Najwięcej oczywiście w azjatyckich miastach, ale w Europie wcale lepiej nie jest. Naukowcy z University of North Carolina stworzyli mapę świata, na której zaznaczyli regiony dotknięte przedwczesną umieralnością spowodowaną zanieczyszczeniami powietrza.

  Nie tylko człowiek winny jest skażeniom. Duży wpływ na zanieczyszczenie powietrza ma natura, a w zasadzie katastrofy naturalne, takie jak na przykład pożary lasów czy wybuchy wulkanów.

  Długotrwale panujące złe warunki pogodowe oraz duża ilość zanieczyszczeń emitowana przez człowieka są zabójczym połączeniem dla serca i układu oddechowego człowieka.

  Zmiany od 160 lat

  Jak się okazuje, nawet niedużo podwyższony poziom pyłów w powietrzu może mieć ogromny wpływ na zdrowie. Ale jak to wygląda dokładnie, które rejony świata są bardziej lub mniej bezpieczne dla człowieka? Na te pytania postanowił opowiedzieć zespół amerykańskich naukowców, kierowany przez Jasona Westa.

  Badacze dokonali wielu analiz istniejących już modeli atmosfery, które zawierały informacje na temat przedwczesnych zgonów powodowanych zanieczyszczeniami na przestrzeni lat 1850-2000. Swoje wyniki zestawili w postaci schematu, z którego wynika, że ponad 2,1 mln zgonów na całym świecie spowodowanych jest wysokim stężeniem pyłów i aerozoli w atmosferze, tzw. cząsteczkami PM2,5 (cząsteczki o średnicy równej i mniejszej 2,5 mikrometra).

  Bardzo niebezpiecznie...

  Jak wynika z badań, największa przedwczesna umieralność występuje w rejonach (zaznaczonych na mapie na brązowo): wschodnich Chin, Indii i Europy (tu naukowcy tłumaczą zjawisko negatywnym wpływem Rewolucji Przemysłowej, która wraz z odmianą gospodarki odmieniła i zdegradowała środowisko). Niebezpiecznie jest także w Afryce Środkowej i środkowej części Ameryki.

  ...ale i zaskakująco dobrze

  Wyjątkowo dobre warunki (zaznaczone na niebiesko) panują w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Tam bowiem odnotowano spadek zanieczyszczeń względem poziomu sprzed 160 lat. Tutaj eksperci doszukują się przyczyny w zmianach pozyskiwania energii.

  Wyniki opublikowano w "Environmental Research Letters".

  Na mapie przedstawiona jest liczba przedwczesnych zgonów spowodowana zanieczyszczeniami powietrza. Zgromadzone dane pochodzą z lat 1850-2000. Kolory przypisane są odpowiednim wartościom liczby zgonów na 1 000 km kw. i tak: obszary zaznaczone na ciemnobrązowo wskazują, że 1 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu skażenia, regiony zaznaczone na biało symbolizują, że zanieczyszczenia nie wpływają w żaden sposób na liczbę zgonów, natomiast na obszarach zaznaczonych na niebiesko, szacunkowo o 1 tys. osób więcej żyje dłużej, dzięki czystszemu powietrzu.

 • LUDZIE BEZMOZGOWCY SAMI SA WINNI
  kazdy jezdzi samochedem,nikt nie chce komunikacji przez lenistwo, a potem placz ze dzieci maja alergie
  ~kasia /2014-05-27 16:13
 • energia odnawialna
  niektórzy dalej mają wątpliwości czy wprowadzać energię odnawialną , przykładem jest Tusk.
  ~obserwer /2013-09-21 17:23
 • lol
  kolejny powod na opuszczenie tego syfu...
  ~adas /2013-09-19 20:14
 • na Morze
  w takim układzie, trzeba zamieszkać nad naszym Morzem, lub znaleźć kogoś kto już tam mieszka, może i jest brudne i zaniedbane, ale ma się ten plus że nie ma całego 'syfu', który widziamy nad Krakowem ;)
  ~ads /2013-09-19 18:01
 • Brudne powietrze
  Brudne powietrze glod zimno stres bezdomnosc bezrobocie to wszystko zutuje na umiralnosc Polakow i Polek dzisiaj prawie wszystkie media Podawaja ile jest tys samobujstw jest w Polscie a ile tys nasumiera w szpitalch i izbach przyjec przed 65 r zycia???
  ~jankes77 /2013-09-19 17:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...