Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Arktyka: przez 30 lat objętość lodu zmniejszyła się o 50 proc.

  12-09-2013 15:08 Padł kolejny rekord, jak informuje Europejska Agencja Kosmiczna

  Topniejąca Arktyka, na filmie: jak zmienia się pokrywa Arktyki w ciągu roku

  Fot.: Shutterstock, film: NASA

  Kolejny rekord padł w Arktyce. Podczas ubiegłej zimy objętość lodu osiągnęła tam najniższy dotąd poziom, a przez 30 lat zmniejszyła się o 50 proc. Naukowcy tłumaczą to zjawisko postępującym globalnym ociepleniem.

  Badacze z Europejskiej Agencji Kosmicznej wysłali w 2010 roku w kosmos radar satelitarny CryoSat. To urządzenie, które m.in. bada objętość pokrywy lodowej w Arktyce. Niedawno naukowcy podsumowali dane zgromadzone przez ostatnie trzy lata i okazało się, że podczas ostatniej zimy na biegunie północnym było rekordowo mało lodu.

  O 50 proc. mniej

  Jego objętość sięgała zaledwie 15 tys. kilometrów sześciennych, podczas gdy jeszcze trzydzieści lat temu było go o 100 proc. więcej. Według naukowców, przyczyną tego zjawiska jest globalne ocieplenie.

  - Dzięki temu, że posiadamy dane z trzech lat, możemy zauważyć pewną prawidłowość, mianowicie: niektóre fragmenty pokrywy lodowej topią się bardziej gwałtownie od innych. Odnotowaliśmy też, że pod koniec ubiegłej zimy objętość pokrywy lodowej była mniejsza niż zwykle. I pomimo tego, że tego lata ilość topniejącego lodu nie pobiła ubiegłorocznego rekordu, to możemy stwierdzić, że było blisko, ponieważ lodu było po prostu mniej - powiedział prof. Andy Shepherd z  Leeds University.

  Jednak naukowcy będą mogli udowodnić to dopiero jesienią, kiedy woda zacznie zamarzać.

  Bardziej wiarygodne zimowe pomiary

  W badaniach zwykle bierze się pod uwagę pokrywę lodową topniejącą latem, jednak zdaniem naukowców Europejskiej Agencji Kosmicznej lepszym wskaźnikiem zmian klimatycznych zachodzących w Arktyce jest objętość lodu odnotowywana zimą.

  Dane zostały zaprezentowane na ESA's Living Planet Symposium w Edynburgu.

 • aktualne dane
  Zasięg lodu na sierpień 2013 wynosił 6.090.000 kilometrów kwadratowych (2.350.000 mil kwadratowych). To było 1.130.000 kilometrów kwadratowych (398.000 mil kwadratowych) poniżej średniej z lat 1981-2010 w sierpniu, ale znacznie powyżej poziomu odnotowanego w zeszłym roku. Zasięg lodu w sierpniu był podobny do lat od 2008 do 2010.
  ~metek /2013-09-12 16:49
 • lodu przybywa
  A co będzie za kolejne 30 lat skoro w tym roku lodu przybyło znacznie więcej niż w ubiegłym ubyło ? Poza tym wzrost temperatury nad Arktyką jest wynikiem anomalii w strefie ozonowej i nie ma nic wspólnego z globalnym ociepleniem. Przykładem wzrost temperatury ostatniej zimy w styczniu, który prawie o miesiąc przedłużył zimę.
  ~metek /2013-09-12 16:38
 • dobra wiadomość
  No to super, połowa lodu mniej i nic sie wielkiego nie stało.
  Czyli wszystkie gadki o efekcie cieplarnianym i jego zgubnych efektach między bajki włożyć. Nie pierwszy to raz i nie ostatni staruszka Ziemia sie zmienia a ludzie w swojej pysze uważają że to z ich powodu...
  ~Arek /2013-09-12 16:28
 • xxx
  ni i co i tak kasa z CO2 jest przekaztywana na NWO
  ~xx2 /2013-09-12 16:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...