Informacje
 • Wilk wzięty za psa wrócił do swoich. Niepewnie wszedł do lasu

  06-09-2013 16:32 Leśniczy odnaleźli watahę. Młode wypuszczono nieopodal, aranżując im spotkanie

  Wilki to niebezpieczne zwierzęta

  Fot.:Shutterstock, film: Fakty TVN

  Młody wilk, przygarnięty przez pomyłkę przez rolnika z woj. warmińsko-mazurskiego, wrócił do lasu. Wypuszczono go tam, gdzie przebywała wataha jego pobratymców.

  Jak zapewne pamiętacie, maluch, omyłkowo uznany za zagubionego psa, szybko pokazał prawdziwą naturę, niegroźnie gryząc niedoszłego właściciela. Po incydencie wilk został zabrany przez pracowników Lasów Państwowych. Objęto go opieką weterynaryjną, jednocześnie izolując od ludzi.

  Izolacja dla zdrowia

  W odosobnieniu wilk  spędził dwa tygodnie, podczas których nabrał sił. Jego izolacja była przymusowa, ponieważ młode nie mogło przejąć zapachu ludzi, by zostać zaakceptowanym przez dzikie wilki. To właśnie do nich miało trafić zwierzę.

  Nieprzypadkowe spotkanie

  Wilk został wypuszczony 4 września, w nieprzypadkowym miejscu. Gdy maluch był w klatce, leśniczy ustalali miejsce pobytu watahy, by zwierzęta szybko się odnalazły. Szczeniak trafił do lasu w miejscu, gdzie dorosłe wilki wyły spontanicznie i odpowiadały na wabienie.

  Przydatne okazały się także całoroczne obserwacje leśników z Nadleśnictwa Nidzica, dzięki którym znano położenie wilczych nor z ostatnich kilku sezonów. Szczenię, choć odrobinę przestraszone, opuściło niepewnie klatkę i po kilkuminutowym spacerze weszło do lasu.

  Dobrze zorganizowana akcja

  W akcji uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Nidzica, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nidzicy oraz Nadleśnictwa Spychowo. Pomocą merytoryczną służyło dodatkowo Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

 • wilczek
  to ciekawostka, wszystkie zagubione, porzucone zwierzaki potrzebują pomocy. Ten po prostu miał szczęście.
  ~a12 /2013-09-07 17:28
 • paskudni hejterzy
  Jak można mieć w sobie tyle jadu i nienawiści?
  ~ads /2013-09-07 17:17
 • Tak,
  tak właśnie - przejęły nas losy wilczka. Cieszymy się, że udało się uratować to wspaniałe zwierzę, na razie jeszcze młode i nieporadne. Zawsze mógł mieć mniej szczęścia i trafić na jakiegoś potwora, który zamiast zabrać do domu, uśmierciłby go w jakiś bestialski sposób. A inni stwierdziliby, że co tam - to tylko wilczek.
  ~Mich /2013-09-07 16:53
 • wilczek..
  ludzie! czy was juz calkiem pogibalo? tak was przejely losy wilczka? naprawde?wilczka?
  ~zosiamazury /2013-09-07 16:19
 • Czy
  losy tego wilczka są monitorowane? Co będzie jeśli stado go odrzuci? Czy jest na tyle samodzielny,aby radzić sobie bez stada?
  ~wiesia /2013-09-07 10:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...