Informacje
 • Tak oddycha Ziemia. Dekada emisji gazów cieplarnianych obserwowana z satelity

  06-09-2013 13:15 Zobacz, jak zmieniały się emisje dwutlenku węgla i metanu

  Także poziom dwutlenku węgla żyje w rytm zmieniających się pór roku

  Fot. PAP/EPA , Film: ESA

  Obserwacje z należącej do ESA satelity Envisat i japońskiej GOSAT pozwalają nam zobaczyć, jak "oddychała" Choć emisja dwutlenku węgla waha się w rytmie letnich "wdechów" i zimowych "wydechów", wyraźnie widać, że w ciągu minionej dekady robiła się coraz większa.

  Atmosferyczny dwutlenek węgla i metan to dwa najważniejsze z emitowanych przez człowieka gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie.

  10 lat satelitarnych obserwacji gazów cieplarnianych pokazuje, że mimo międzynarodowych wysiłków na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, jego stężenie w atmosferze ciągle rośnie. Widać również, że za ostatnie wzrosty metanu prawdopodobnie odpowiadają emisje wynikające z ludzkiej działalności.

  Skok poziomu metanu

  Pomiary należącej do ESA satelity Envisat i japońskiej GOSAT (Greenhouse gases Observing Satellite) wykazują, że w latach 2003-2013 poziom dwutlenku węgla wzrastał co roku o prawie 0,5 proc. Głównym winowajcą jest emisja ze spalania paliw kopalnych takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz.

  Z kolei poziom metanu po latach stabilizacji od roku 2007 zaczął znów się podnosić - o 0,3-0,5 proc. rocznie. Przyczyny tego zjawiska są mniej jasne niż w przypadku dwutlenku węgla. Prawdopodobnie odpowiada za nie również działalność ludzka połączona z naturalnymi zmianami spowodowanymi przez emisje z podmokłych terenów i spalanie biomasy.

  Sezonowe wdechy i wydechy

  Zmiany stężenia to nie jedyne informacje o gazach cieplarnianych, jakich dostarczają obserwacje satelitarne. Poznajemy również szczegółowy wzór geograficzny oraz wahania ich emisji. Monitorujące te zmiany obserwacje satelitarne pokazują, jak oddycha nasza planeta.

  Ze względu na zmiany w procesie fotosyntezy roślinności emisje dwutlenku węgla ulegają wyraźnym sezonowym wahaniom. Najbardziej aktywne oddychanie można zaobserwować na obszarze od średnich do wysokich szerokości geograficznych.

  Zachodzi tam silna wymiana węgla między atmosferą i roślinnością. W okresie letnim następuje "wdech", gdy zalesione obszary wyłapują dwutlenek węgla, którego cześć następnie zostaje uwolniona zimą podczas "wydechu".

  Metan bardziej skomplikowany

  - Niektóre modele obecności dwutlenku węgla w atmosferze nie doceniają siły "oddychania". Musimy zbadać sprawę przy pomocy różnych modeli i metod - powiedział dr Michael Buchwitz z niemieckiego Uniwersytetu w Bremie, kierujący projektem badawczym dotyczącym zmian emisji gazów cieplarnianych w ramach inicjatywy na rzecz zmian klimatycznych ESA.

  Co do rozmieszczenie emisji metanu, mapy satelitarne wskazują regiony, w których jego poziom jest szczególnie wysoki. Jednak według specjalistów do dokładnej oceny zmian, jakim podlega proces jego uwalniania z naszej planety, potrzebne sa bardziej skomplikowane modele uwzględniające również czynniki transportu atmosferycznego, takie jak wiatr.

 • gaz życia
  Ziemia naprawdę oddycha dwutlenkiem węgla, bo latem wchłaniają go rośliny i zielony plankton morski wraz z sinicami, które też zawierają chlorofil. CO2 jest więc niezbędny dla życia na Ziemi.
  ~metek /2013-09-07 16:36
 • @maestro
  Jasne. Tak to sobie tłumacz. Tym czasem emitujemy rocznie tyle co wulkany przez stulecie
  ~sierko /2013-09-06 17:23
 • ...
  człowiek,człowiek,człowiek.Przecież jednorazowa wulkan potrafi wyrzucić tyle zanieczyszczenia do atmosfery co człowiek przez dziesięciolecia
  ~maestro /2013-09-06 14:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...