Informacje
 • Rewolucyjny nośnik leków: "nanoklatki" z DNA

  06-09-2013 17:24 Być może w przyszłości uda się leczyć tą metodą raka
  Rewolucyjny nośnik leków: "nanoklatki" z DNA

  Naukowcy twierdzą, że to metoda przyszłości

  Shutterstock

  Leki można dostarczać do organizmu w "nanoklatkach" zbudowanych z fragmentów DNA. Taką technologię przyszłości opracowali badacze z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill.

  Jak na swojej stronie internetowej poinformował montrealski McGill University, w eksperymentach użyto krótkich włókien DNA oraz molekuł lipidowych, które posłużyły jako swoisty klej do tworzenia biologicznych "klatek" w nanoskali, a więc o wielkości atomów i cząsteczek. Nanometr to jedna milionowa część milimetra.

  Specjalne struktury

  Zdaniem naukowców z McGill, możliwość tworzenia takich struktur przyniesie nowe sposoby dostarczania leków do organizmu. Można  bowiem tak konstruować "nanoklatki", by otwierały się one tylko w obecności określonych sekwencji kwasów nukleinowych, a więc tych struktur, które przechowują informację genetyczną (jak DNA).

  Naukowcy uważają, że można więc będzie zaprojektować klatki z włókien DNA, które uwolnią lecznicze substancję w obecności np. komórek rakowych. Taka konstrukcja metody dostarczania leków ma według nich wiele zalet - kształt "nanoklatki" może być precyzyjnie opracowany, a sama klatka jest biodegradowalna.

  Uda się leczyć raka?

  Montrealscy badacze w swoich wcześniejszych próbach już udowodnili, że biologiczne nanoklatki można zamykać i otwierać - do tych eksperymentów użyto cząsteczek złota jako ładunku dostarczanego w opakowaniu z DNA.

  Profesor Hanadi Sleiman i grupa naukowców z McGill prowadzą obecnie próby wykorzystania technologii nanoklatek z DNA w leczeniu białaczki i raka prostaty.

  Artykuł opisujący badania grupy profesor Sleiman ukazał się właśnie w "Nature Chemistry".

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...