Informacje
 • Pobrać bakterie kałowe od chudych, przeszczepić je grubym. Obiecujący sposób na walkę z nadwagą

  06-09-2013 15:24 Zabieg przyniósł wspaniałe rezultaty u myszy

  Nowa terapia pomoże schudnąć otyłym?

  Fot.: Shutterstock, Film: TVN24, Fakty TVN

  - Przeszczepienie bakterii, która żyje w układzie pokarmowym szczupłego człowieka, pomoże walczyć z dodatkowymi kilogramami osobom z nadwagą - donoszą amerykańscy naukowcy. Metoda, póki co przetestowana na myszach, jest kontrowersyjna, ale obiecująca.

  Justin Sonnenburg z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Stanforda chce sprawdzić, jakie zmiany zajdą w organizmie człowieka z nadwagą, kiedy przeszczepi mu się bakterie żyjące w jelitach osoby szczupłej.

  Na razie uczony pobrał bakterie kałowe od czterech dorosłych osób: dwóch par bliźniaczek, w których jedna z sióstr cierpiała na otyłość (stopień wyżej po nadwadze). Bakterie te przeszczepił myszom, a następnie zaserwował im różne rodzaje diet, włączając w to także niezdrowe posiłki złożone z fastfoodów.

  - Wyniki pokazały, że myszy, które dostały mikroby od otyłych sióstr, znacznie przybrały na wadze - powiedział Rob Knight, współautor badania z Uniwersytetu Kolorado w Boulder. - Inaczej ujmując, skłonność do tycia może być przeniesiona z człowieka na mysz przez przeszczep mikrobów.

  Budzi obrzydzenie

  Choć badania są w bardzo wczesnej fazie, to niosą nadzieję: niewykluczone, że mikroby przeczepione od szczupłych osób odchudzają. Z drugiej strony są też kontrowersyjne: pomimo że obecnie bakterie kałowe są używane np. do leczenia ludzi z zaburzeniami trawiennymi, to jeszcze nie zdążyliśmy oswoić z tym faktem. Metoda budzi obrzydzenie.

 • bakterie
  Całkiem prawdopodobne. Niedawno opublikowano badania z których wynikało, że bakterie mlekowe owszem, sprzyjają trawieniu, ale bakterie szczepów Bifidus, tak ostatnio popularne, sprzyjały otyłości. Wbrew temu co mówią producenci. Polecam wygooglować.
  ~Aga /2013-09-07 00:05
 • Wystarczy czasami zmienić dietę na mniej kaloryczną.
  Polecam sok ze świeżo kiszonej kapusty i ogórków małosolnych, maślankę niskotłuszczową i inne niskotłuszczowe ukwaszone produkty mleczne z żywymi bakteriami kwasu mlekowego.
  ~ula /2013-09-06 20:43
 • Paranoja
  Nie nie jedzą jak świnie i wezmą się za siebie... pobiegać, pojeździć na rowerze czy pójść do klubu fitness
  ~Artur /2013-09-06 20:36
 • a może tak...
  Pobrać bakterie kałowe od mądrych i przeszczepić do mózgów tych naukowców
  ~Surprise /2013-09-06 18:50
 • Głupota
  Celem chyba nie jest odchudzanie tylko produkcja super-konsumentów, zdolnych żreć wszystko na potegę i wciąż móc chodzić o własnych siłach.
  ~Foster /2013-09-06 16:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...