Informacje
 • Ciepłe centrum, gorący zachód, upalne południe. Lato nie opuszcza Europy

  06-09-2013 07:08 Prognoza pogody "Meteo News"

  Lato nie opuszcza Europy

  Fot. Shutterstock / Film: TVN Meteo

  Słoneczna i ciepła aura zadomowiła się w środkowej Europie. Na zachodzie i południu kontynentu temperatury są jeszcze wyższe i oscylują wokół 30 st. C, ale tam może miejscami popadać. - Ogólnie w Europie jest dużo dobrej i ciepłej pogody jak na początek września - podsumowuje Tomasz Wasilewski.

  Przyjemne, umiarkowanie ciepłe temperatury, utrzymujące się w granicach 20-25 st. C panują w środkowej Europie. Takich wartości możemy się spodziewać między innymi w Polsce. Na zachód od naszego kraju jest jeszcze cieplej - termometry miejscami pokazują 28-30 st. C.

  Podobne wartości utrzymują się na południu, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. W niektórych miejscowościach na Półwyspie Iberyjskim, w południowej części Bałkanów oraz w Turcji temperatury przekroczą 30 st. C. Jednak zarówno na atlantyckim, jak i śródziemnomorskim wybrzeżu kontynentu niebo mogą przysłaniać deszczowe chmury.

  Popada przez atlantyckie niże

  - Od Hiszpanii i od zachodnich wybrzeży Europy aż po Norwegię spodziewane są opady deszczu, które mogą być duże w Skandynawii - może spaść miejscami do 50 l wody na metr kwadratowy - zapowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Za te zjawiska odpowiadają nioże zlokalizowane nad Skandynawią i Morzem Norweskim.

  Popada, a także zagrzmi, również na południu Włoch i nad Sycylią. - To są opady burzowe, które mogą być dosyć silne - zaznacza prezenter. Kolejna strefa opadów znajduje się nad środkowymi i południowymi obszarami Rosji. Za utrzymującą się tam od kilku dni deszczową aurę odpowiada tam niż, który przemieścił się z zachodu.

  Słoneczne centrum

  Znacznie lepsza sytuacja pogodowa będzie panować w centrum kontynentu. Na tym obszarze prognozy przewidują pogodną i suchą aurę. - Tu nie ma żadnego deszczu, bo tu jest wyż, który dba o to, żebyśmy mieli słońce i prawie bezchmurne niebo - wyjaśnia Wasilewski.

  Oglądaj pełne wydanie "Meteo News"

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...